Kolínský Den záchranářů přilákal stovky návštěvníků

Houkání sanitek, policejních aut nebo velkých zásahových hasičských vozů. I takový obrázek od rána nabízí středočeský Kolín. Město na Labi hostí každoroční Den záchranářů, který tu bývá úzce spjatý s oslavami výročí konce II. světové války. Letos tomu není jinak. Záchranáři se už po sedmnácté chlubí tou nejmodernější výjezdovou technikou i svými zkušenostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři zasahují u simulované dopravní nehody | Foto: Michal Trnka

„Co by vás tady z toho zajímalo, co byste chtěly vidět, holky? Já vám to vysvětlím. Po levé straně máme věci, které používáme v rámci zákroků na demonstracích, na fotbalových utkáních; to jsou věci, které vydrží údery.“

„A támhle vpravo jsou věci, které mají určitou balistickou ochranu, je to proti střelným zbraním. Co byste chtěly vyzkoušet? Asi nejčastěji chtějí děti zkusit helmu,“ říká policista Miroslav Skoupý, který se věnuje dětem u stanoviště policejní pořádkové jednotky na Kmochově ostrově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Trnka

Kolínský Den záchranářů - to je pokaždé dlouhá řada poutavých akčních ukázek. Doslova v obležení návštěvníků bývá například břeh Labe. Také tentokrát se na hladině řeky objevilo několik plavidel z nedalekého policejního nymburského poříčního oddělení.

„V rámci ukázek jsme hledali figurínu cyklisty, který při nehodě spadl do vody,“ přiblížil potápěč Jaroslav Mentl, který zrovna vylézal ze stále ještě studené labské vody.

Hasiči, policisté i záchranáři každoročně ukazují návštěvníkům tu nejmodernější techniku, bez které se neobejdou. To, že všechny takzvané složky integrovaného záchranného systému téměř každý den úzce spolupracují, se ukázalo třeba při simulované dopravní nehodě.

Jen silnici nahradil letní amfiteátr Kmochova ostrova. Jinak ale všechno probíhalo tak, jako by to bylo doopravdy.

Vystavená moderní technika hasičů | Foto: Michal Trnka

Při ukázce došlo třeba i na vystříhávání zraněných osob z havarovaného vozidla. Podle velitele kolínské hasičské stanice Dalibora Zemana jsou právě hydraulické nůžky při dopravních nehodách velmi často nedocenitelným pomocníkem.

„Těch způsobů je několik a samozřejmě jeto v návaznosti na tom, v jakém stavu je vozidlo. Buďto se odstříhává celá střecha, nebo se odstříhávají boční dveře. Ta jednotka si musí udělat takové místo a takové prostranství, aby měli co nejlepší manipulaci se zraněnou osobou nebo posádkou,“ vysvětlil.

Den záchranářů oslovil stovky návštěvníků bez rozdílu věku. Nejvíc se tu ale asi líbilo dětem. Další Den záchranářů bude středočeský Kolín hostit zase za rok 8. května.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme