Komáří kalamita zatím na jihu Moravy nehrozí, situace je podle hygieniků pod kontrolou

Komáři mají letos žně, přemnožili se v oblastech zasažených povodní, ale i tam, kde po vydatných deštích velká voda ani nebyla. Takovými místy je třeba jih Moravy v okolí soutoku Dyje a Moravy, Křivého jezera nebo Novomlýnských nádrží. Podle hygieniků je jinde v kraji situace pod kontrolou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár

Komár | Foto: Fotobanka stock.xchng

Záplavy jih Moravy sice nezasáhly, po vydatných deštích posledních dnů je ale v lesích vlhko a to prospívá líhnutí komárů.

„Tam, kde bylo vylito předtím, tak i teď budou trochu problémy. Možná trochu větší než na jaře, protože nastává změna druhového složení. Teď se objevují více ty letní druhy, které jsou trochu agresivnější,“ říká hygienik Oldřich Šebesta.

Problémy už pociťuje i Žaneta Pospíšilová z Lanžhota, která s rodinou bydlí přímo u vody. „Máme síťky na oknech, na dvoře zapalujeme spirály, děti jsou stále poštípané, hrozné to je,“ přiznává.

Komáří kalamita, podobná té, která obtěžovala jih Moravy v roce 2010, podle odborníků ale zatím nehrozí. Horší situace je v oblastech, kde po povodních zůstane stojatá voda, tam při nadcházejícím teplém počasí komáří kalamita hrozí. V řadě zatopených míst se proto hygienici připravují na plošnou dezinsekci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti, jak se bránit proti komárům, popsal v Ranním interview ředitel hygienické stanice Jihomoravského kraje Jan Mareček

Třeba v rezervaci Křivé Jezero na Novomlýnsku útočí komáři podle statistik až pět set krát za minutu, což je podle ředitele hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Marečka abnormální. Způsobů, jak se bránit, je mnoho, ale jde zpravidla o to, jak počty komárů snížit, nikoli o jejich vyhubení.

„S přemnožením komárů se dá bojovat monitorováním situace, kde by mohlo dojít k líhnutí, což bývá na zaplavených územích, především loukách, kde stojí voda, a není to obvyklá oblast výskytu,“ popisuje Mareček.

Na základě tohoto monitoringu lze pak zasáhnout selektivním přípravkem.

„Tento zásah ale musí být přesně ohraničen jak časově, tak lokalitou, protože tento přípravek funguje jen proti larvám. Pokud se už zakuklí, prostředek je neúčinný, komáři se vylíhnou – a boj proti létajícím komárům v přírodě je nesmírně složitý,“ upozorňuje Jan Mareček.

Tereza Jelínková, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme