Komenského sady v Ostravě prošly kompletní renovací a znovu se otevřely veřejnosti

Místo pro sport, odpočinek i procházky. To je pro obyvatele Ostravy už více než sto let park v Komenského sadech. A ode dneška by se v něm měli cítit ještě o něco lépe. Po nákladných opravách za 30 milionů korun totiž největší ostravský park definitivně opustili poslední dělníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komenského sady | Foto: F. Tichý

„Chodíme sem každý den, já už od roku 1937,“ říká vitální důchodce Miroslav Tomek. Na svých 91 let ale nevypadá, procházky v místním parku ho prý totiž udržují v kondici. A díky nim si taky pamatuje, jak to tady vypadalo ještě před válkou:

„Vypadalo to krásně. Byla tady růžová místa, kde se pěstovaly růže, byl tu zahradník. Bylo to tady trochu jiné, ale tak to je.“

A to, že v parku přes půl roku úřadovala těžká technika, se podle něj taky dalo přežít: „To nevadilo. To je marné - nová móda, tak se nepracuje ručně. To je všechno,“ loučí se Miroslav Tomek a spěchá směrem k Nové radnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Komenského sadech natáčela reportérka Kateřina Daňková

Právě tam je změna viditelná asi nejvíc, zmizel rozbitý asfalt a bývalý plácek se proměnil v novou odpočinkovou zónu s hřištěm a promenádou. Kromě ní teď lidé v parku najdou taky nové lavičky, odpadkové koše nebo upravené chodníky a cyklostezku.

„Vidíme, že se to lepší, že je to pěkné,“ říká další z návštěvnic parku, Julie Švábová, která asi nejvíc ocenila, že už je konečně vidět, po kom je park pojmenovaný.

„Třeba kolem sochy Komenského už to není zarostlé, pak tady i ty schody nahoru, psi jsou úplně někde vzadu. No a samozřejmě příroda. Máme to tady jako svou zahradu,“ dodává paní Švábová.

Úpravami prošla i lipová alej, které původně hrozilo kácení, jak potvrzuje občanskodemokratický náměstek primátora Dalibor Madej:

„Město si v dané době nechalo udělat posudky, těch je několik. Některé tvrdí, že ty stromy jsou nemocné, že je třeba je pokácet. Jiné zase říkají opak.“

„Takže momentálně se lipová alej kácet nebude. Zrekonstruovala se cesta, která jde alejí, a přibylo osvětlení. Chystáme ještě to, že by mělo proběhnout jakési zdravotní ošetření těch stromů,“ doplňuje náměstek primátora.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme