Komunistický prezident Svoboda bude mít v rodném Hroznatíně pomník

V Hroznatíně na Třebíčsku dnes odhalí pomník Ludvíku Svobodovi. Československý prezident a armádní generál, velitel prvního československého armádního sboru v tehdejším Sovětském svazu se v malé vesničce na severu Třebíčska narodil. Pomník bude stát přímo na návsi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludvík Svoboda | Foto: Archiv ČRo

Je to vyloženě přírodní záležitost, je to otesaná žula, na které je deska,“ popisuje podobou pomníku starostka Hroznatína Jana Uchytilová. Portrét Ludvíka Svobody na černé leštěné desce je vytesaný v životní velikosti.

„A je tam v uniformě a jsou tam vyobrazená vyznamenání a metály, které za války dostal,“ doplňuje Uchytilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o pomníku Ludvíka Svobody zjišťoval redaktor Michal Malý

Autorem je kamenosochař Petr Šebesta ze Světlé nad Sázavou. Tesal například také památník hokejistům, kteří tragicky zahynuli při leteckém neštěstí v Rusku. Na portrétu Ludvíka Svobody průběžně pracoval téměř rok.

„Hlavními sponzory byly Kraj Vysočina, společnost Ludvíka Svobody, město Velké Meziříčí,“ upřesňuje starostka Hroznatína.

Podle hroznatínského rodáka Josefa Mejzlíka, který se s Ludvíkem Svobodou osobně setkal, měl být pomník na návsi už dávno. V obci na něj vzpomínají jen v dobrém.

„On u nás po válce vyměřoval silnici. Támhle vzadu, já sem tam pásl krávy, ještě tam vedl inženýry, jak tam ty kolíky vytyčovali,“ vzpomíná Mejzlík.

Součástí slavnostního odhalení pomníku Ludvíku Svobodovi v Hroznatíně bude také nástup čestné vojenské stráže v dobových uniformách a zazní česká a slovenská hymna.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme