Koncentrace polétavého prachu v ovzduší stoupá i v Praze. Nepomohl by prý ani zákaz aut v centru

Aktuálně platí smogová situace v sedmi krajích, špatně se dýchá hlavně ve velkých městech. Zlepšení slibují meteorologové až na začátku příštího týdne. Smog zhoršuje chřipky i další respirační infekce. Vážně uškodit může astmatikům, dětem a starším lidem. Ohrožení jsou také ti, kteří pracují venku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prahu pokrývá smog | Foto: Filip Jandourek

Mladý hlídač na parkovišti stojí mnoho hodin denně přímo u pražské magistrály. V těsné blízkosti kolem něj projedou tisícovky aut. Ústa i nos se snaží chránit šálou, není to ale moc platné.

„Dýchá se mi špatně. Chodím pravidelně k doktorovi, mám nález na průduškách. Co se týče tady toho, je to práce, musíme to tak brát,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Husárová sleduje smogovou situaci v Praze

Špatné ovzduší pociťuje i cvičitelka Silvie Lazarová, přestože je mladá a dýchacími obtížemi netrpí.

„Určitě i na cvičení se to projevuje, lidé jsou více nemocní, ať mají rýmy, kašel, nemusí to být zrovna chřipka, ale odříkávají cvičení, protože se jim špatně dýchá. Co určitě bych nedoporučovala, je chodit ven běhat, protože lidé si myslí, že zhubnou teďka po Vánocích a jdou běhat, a většinou jsou vždycky nemocní,“ upozorňuje.

Podle doporučení lékařů by lidé měli chodit ven, pouze pokud je to nutné. Jenom malou výhodu pak mají ti, kteří bydlí na kopci.

„Bydlíme nahoře na Hanspaulce, tak přece jenom tam ten smog tolik není. Ale přece jenom je to trošku horší, tohle počasí. Člověk potřebuje třeba běžet kousek za autobusem, tak se to hned projeví,“ podotýká starší muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý radní pro životní prostředí a předseda pražské organizace Strany zelených Petr Štěpánek vysvětlil, proč je podle něj vhodné omezit dopravu v době smogové situace

Situace byla v pátek v hlavním městě špatná na 11 ze 13 měřicích stanic. Hodinové koncentrace jsou nad 100 mikrogramy na metr krychlový, limit je přitom 50. Sílí volání po omezení vjezdu aut do centra, ani to by ovšem podle magistrátu nepomohlo.

„Praha ve svém regulačním řádu nemá začleněnou regulaci dopravy v případě vyhlášení smogové situace. Postupně získané zkušenosti a rozbory nám ukázaly, že regulace dopravy na omezeném území, jako je například střední část hlavního města, by nepřinesla podstatný efekt na koncentraci částic,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Smog představuje pro lidi větší riziko onemocnění rakovinou, říká epidemiolog

Číst článek

„V okrajových částech města, kam by doprava byla případně odkloněna, by se naopak tato situace mohla zhoršit. To znamená, že by tuto situaci zhoršovaly i například kolony, které by se vytvářely na silnicích,“ dodává.

Dopravu ve městech omezují například v Německu

K regulaci automobilové dopravy v případě smogové situace ovšem vyzývá i bývalý radní pro životní prostředí a předseda pražské organizace Strany zelených Petr Štěpánek. Vedení města je podle něj bezradné a líné cokoliv dělat.

Nařízení omezující vjezd aut do centra měst přitom v Evropě platí poměrně běžně. Praha by podle Štěpánka mohla postupovat stejně, pokud by se nebála vzdorovat automobilismu.

„V Německu mají skoro všechna velká města nízkoemisní zóny a už v průběhu nástupu inverzí se tím, že je tam omezen vjezd znečišťujícím vozidlům, prodlužuje doba nasycení ovzduší prachovými částicemi a nástup znečištění je mnohem pomalejší a chrání to zdraví občanů,“ vysvětluje.

Autobus MHD v Praze | Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Nehrozí podle něj ani, že by se hustý provoz a s ním i emise přesunuly do zabydlených okrajových částí. Řidiči by totiž údajně neměli jinou možnost, než nechat auto doma.

„Doprava by se nepřesunula do krajních částí, protože Praha má tramvajové linky projíždějící centrem, tři linky města projíždějící centrem a 95 procent automobilistů, v podstatě kromě zásobování, může jet ve dnech inverze městskou hromadnou dopravou,“ zdůrazňuje Štěpánek.

Smog trápí celé Česko už několik dní. Ovzduší by se mělo podle meteorologů zlepšit příští týden.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Vladimír Kroc, Lucie Husárová 1, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme