Koncerty, filmové projekce, únikové hry. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy otevřela nový kampus

Většina z nás si výuku na vysoké škole představuje jako nudné a dlouhé hodiny v přednáškových sálech. Karlova univerzita v pondělí ale otevřela kampus, ve kterém chce s výukou spojit i koncerty, filmovými projekcemi nebo třeba únikovými hrami. Kulturní prostor má sloužit nejen studentům, ale taky umělcům, akademikům a obyvatelům města. Kampus sídlí v historických budovách v centru Prahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy otevřela multifunkční kampus v Hybernské ulicii, kavárna v přízemíí

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy otevřela multifunkční kampus v Hybernské ulicii, kavárna v přízemíí | Foto: Filip Jandourek

Je to sedm starých budov v Hybernské ulici, které stojí jenom kousek od Obecního domu a Masarykova nádraží. Jde o domy, které byly zhruba deset let vybydlené a ve kterých v minulosti cvičil Útvar rychlého nasazení. Domy si Univerzita Karlova zapůjčila od magistrátu. Opravila je a v současné době v nich tedy sídlí přednáškové sály, galerie, ale taky třeba kinosál a dětský koutek.

V kampusu se hned začalo vyučovat. Kromě výuky začal taky festival s názvem Týden diverzity. Na přednášky se můžou přijít podívat všichni - tedy nejen studenti. Ve velkém přednáškovém sále proběhla diskuze o aktuálních otázkách výuky českého jazyka a literatury. Učitelé ze základních a středních škol tam společně s akademiky mluvili o tom, jaký mají vliv na lidskou komunikaci mobilní telefony, internet a sociální sítě. A jestli je to opravdu tak, že současní žáci nečtou a mají nižší slovní zásobu nebo jen čtou něco jiného a potřebný obsah hledají jinými kanály.

I právě taková témata chce univerzita probírat v novém kampusu. Během pondělí tu bude ještě spousta přednášek, diskuzí, výstav a večer třeba projekce v kinosále, kterou pořádá tamní Katedra filmových studií.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy otevřela multifunkční kampus v Hybernské ulicii, kavárna v přízemíí | Foto: Filip Jandourek

Ještě v den otevření bylo vidět, že studenti dodělávají poslední práce. Zatímco někteří už ve venkovní učebně poslouchali vyučujícího, chodili kolem nich dobrovolníci se židlemi a stolky, které pak pokládali před tamní kavárnou. I tu obsluhují studenti a překapávanou kávu si tam objednáte - ne u baru, ale u ponku.

V kampusu je také dětský koutek, který tam zřizují dvě studentky pedagogiky Gabriela Dufková a Pavla Kafková. „Máme tady stavebnice pro děti. Můžou si tady postavit různé věže, delší mosty a tak. Všechny děti, které přijdou se svými rodiči, tak sem k nám můžou přijít a my je tu můžeme pohlídat,“ popsaly studentky.

Škola se rozhodla kampus zřídit, protože prý hledala způsoby, jak využít potenciál svých studentů a akademiků k oživení města. Kampus je podle proděkana Jana Bičovského. „Třeba v tom, že se tady mohou scházet studenti z oborů, které se zabývají i kulturou nebo historií a inspirovat lidi ve vzdělávání, lidi, kteří píší, malují, vytvářejí filmy, divadlo, hledají inspiraci, která, co si budeme namlouvat, často zdá se chybí,“ říká proděkan.

Sedmidomí, které kampus tvoří, má univerzita od magistrátu zapůjčené zatím na půl roku. Chce si nejprve vyzkoušet, jak bude multifunkční kulturní prostor fungovat. Teprve pak se rozhodne, jestli si domy nechá a kampus tam bude zřizovat i dál.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy otevřela multifunkční kampus v Hybernské ulicii, přednáškový sál | Foto: Filip Jandourek

Univerzitní kampus UK v centru Prahy | Foto: Filip Titlbach

Univerzitní kampus UK v centru Prahy | Foto: Filip Titlbach

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme