Koncerty, filmy, stream i vinyly. Hudební oddělení Městské knihovny v Praze slaví 120 let

Hudební oddělení Městské knihovny v Praze letos slaví 120. výročí a s hudbou bude letos spojený i kulturní program knihovny. Návštěvníci se mohou těšit na řadu živých koncertů či na hudební filmy. Milovníky klasických desek pak potěší, že vinyly budou dostupné na pobočce v Bohnicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská knihovna v Praze | Foto: Městská knihovna v Praze

Knihovna obnovuje půjčování vinylových desek. Jak podotýká ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák, desky jsou z fondu knihovny, ta je však kvůli ochraně nepůjčovala.

„Nebylo jasné kde a v kolika exemplářích ještě jsou a s tím, jak postupuje digitalizace materiálů v českých knihovnách a s tím, jak se prohlubují znalosti o tom, co je v jiných paměťových institucích, tak jsme se rozhodli část těch věcí také digitalizovat a část těch věcí uvolnit do půjčování. Protože pro řadu milovníků hudby je prostě černá deska černá deska,“ říká Tomáš Řehák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Anna Königsmarková

Kdo má do knihovny daleko, může si hudbu pouštět on-line. A to díky speciálnímu internetovému programu.

„Poskytujeme registrovaným čtenářům on-line přístup do databáze NAXOS, což je databáze streamované hudby, která obsahuje několik set tisíc titulů. Takže když máte průkazku do knihovny, tak si můžete na svém počítači poslouchat hudbu skutečně ve velmi širokém žánrovém rozpětí,“ doplňuje Řehák.

Součástí databáze jsou i životopisy skladatelů, přehled hudebních termínů nebo operní libreta.

Knihovna letos připravila také řadu společenských akcí spojených s hudbou. Cyklus Hudba a film nabídne jedinečné hudební snímky a chystají se také živé koncerty.

„Pravidelně se sem vrací pan Havelka a Melody Makers, Rudy Linka už tady také takřka našel stálé místo. Radúza se netají svým vztahem k Městské knihovně. Tady dokonce, tuším, kdysi začínala, tady měla první veřejný koncert a její vystoupení jsou vždycky velký úspěch,“ poznamenává Řehák.

Návštěvníci, kteří hrají na nějaký nástroj, znají noty a mají dobrou představivost, se také mohou také zúčastnit soutěže o nejlepší knižní soundtrack. Stačí si jen vybrat příběh a začít komponovat.

Anna Königsmarková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme