Končí doba ústavů pro postižené skrytých za plotem. V opavském už jich žije jen zlomek

Bývalá klášterní budova, pravidelný režim od budíčku po večerku a více než 200 obyvatel. To byl ústav sociální péče Marianum ještě před několika lety. Dnes žijí jeho klienti v malých skupinkách v domcích nebo bytech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov ve Zboží, ústav sociální péče

Domov ve Zboží, ústav sociální péče | Foto: Hana Mikulincová

„Jsou v bytech na 15 adresách v Opavě a blízkém okolí, nejvzdálenější služba je v Deštné, to je 17,5 kilometru,“ vysvětluje ředitel ústavu Marianum Antoník Janýšek.

Právě Deštná byla prvním místem, kam se před lety začali klienti z Mariana stěhovat.

„Když jsme dělali Deštnou jako první, tak nikdo nevěděl, jak to bude vypadat – zejména opatrovníci a naši klienti. A dneska, když už jim máme co ukázat, tak už tady v podstatě nikdo nechce bydlet v té veliké budově,“ dodává ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O transformaci ústavu Marianum pro mentálně postižené v Opavě natáčel reportér Martin Knitl

V roce 2015 zůstane v Marianu už jen 30 obyvatel, asi sedmkrát méně než byla původní kapacita ústavu. Ostatní už mají své vlastní domky a byty.

„Je tu krásné bydlení, uklízíme si tu. Dneska třeba budu prát. Do Opavy už bych nešla,“ říká jedna z dřívějších obyvatelek ústavu.

Přestože klienti už nebydlí pod jednou střechou, mají zajištěný dohled, pomoc i další péči. Zároveň ale poznávají nové sousedy, vaří si snídaně, chodí do práce nebo chráněných dílen.

S posledními obyvateli Mariana se musí vystěhovat i technické provozy, prádelny, jídelna a to jednoduché nebude. „Předpokládáme, že to skončí v řádu nějakých pěti let,“ uvádí Janýšek.

Kolik lidí žije v Česku v ústavech?
11 000 dětí v dětských domovech, diagnostických ústavech a ústavních sociálních službách,
15 000 dospělých lidí s postižením v ústavních sociálních službách,
9000 lidí s duševní nemocí v psychiatrických nemocnicích,
53 000 seniorů v ústavních sociálních službách a léčebnách dlouhodobě nemocných.
(zdroj: Centrum podpory transformace)

Dokončení přeměny ústavu brzdí nedokončený systém financování sociálních služeb. Podle Janýška pomáhá Moravskoslezský kraj jako zřizovatel ústavu, který transformaci podporuje už deset let.

V Opavě také zatím chybí komunitní centrum, které by se o bývalé obyvatele ústavu staralo. Město ho chce vybudovat, na stavbu za 17 milionů korun ale potřebuje získat dotaci.

V uzavřených komplexech žije podle Centra podpory transformace v Česku více než 100 tisíc dospělých a dětí, mnoho z nich by ale nemuselo. Stačila by jim komunitní péče a dohled odborníků.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme