Končí doba ústavů pro postižené skrytých za plotem. V opavském už jich žije jen zlomek

Bývalá klášterní budova, pravidelný režim od budíčku po večerku a více než 200 obyvatel. To byl ústav sociální péče Marianum ještě před několika lety. Dnes žijí jeho klienti v malých skupinkách v domcích nebo bytech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov ve Zboží, ústav sociální péče | Foto: Hana Mikulincová

„Jsou v bytech na 15 adresách v Opavě a blízkém okolí, nejvzdálenější služba je v Deštné, to je 17,5 kilometru,“ vysvětluje ředitel ústavu Marianum Antoník Janýšek.

Právě Deštná byla prvním místem, kam se před lety začali klienti z Mariana stěhovat.

„Když jsme dělali Deštnou jako první, tak nikdo nevěděl, jak to bude vypadat – zejména opatrovníci a naši klienti. A dneska, když už jim máme co ukázat, tak už tady v podstatě nikdo nechce bydlet v té veliké budově,“ dodává ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O transformaci ústavu Marianum pro mentálně postižené v Opavě natáčel reportér Martin Knitl

V roce 2015 zůstane v Marianu už jen 30 obyvatel, asi sedmkrát méně než byla původní kapacita ústavu. Ostatní už mají své vlastní domky a byty.

„Je tu krásné bydlení, uklízíme si tu. Dneska třeba budu prát. Do Opavy už bych nešla,“ říká jedna z dřívějších obyvatelek ústavu.

Přestože klienti už nebydlí pod jednou střechou, mají zajištěný dohled, pomoc i další péči. Zároveň ale poznávají nové sousedy, vaří si snídaně, chodí do práce nebo chráněných dílen.

S posledními obyvateli Mariana se musí vystěhovat i technické provozy, prádelny, jídelna a to jednoduché nebude. „Předpokládáme, že to skončí v řádu nějakých pěti let,“ uvádí Janýšek.

Kolik lidí žije v Česku v ústavech?
11 000 dětí v dětských domovech, diagnostických ústavech a ústavních sociálních službách,
15 000 dospělých lidí s postižením v ústavních sociálních službách,
9000 lidí s duševní nemocí v psychiatrických nemocnicích,
53 000 seniorů v ústavních sociálních službách a léčebnách dlouhodobě nemocných.
(zdroj: Centrum podpory transformace)

Dokončení přeměny ústavu brzdí nedokončený systém financování sociálních služeb. Podle Janýška pomáhá Moravskoslezský kraj jako zřizovatel ústavu, který transformaci podporuje už deset let.

V Opavě také zatím chybí komunitní centrum, které by se o bývalé obyvatele ústavu staralo. Město ho chce vybudovat, na stavbu za 17 milionů korun ale potřebuje získat dotaci.

V uzavřených komplexech žije podle Centra podpory transformace v Česku více než 100 tisíc dospělých a dětí, mnoho z nich by ale nemuselo. Stačila by jim komunitní péče a dohled odborníků.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme