Končí hlasování na dolech OKD. Horníci rozhodují o podpoře stávky na šachtách

Ještě dnes mohou horníci na Karvinsku a Frýdecko-Místecku rozhodovat o tom, jestli chtějí stávkovat. Většinový názor zaměstnanců společnosti OKD zajímá jak vedení firmy, tak odboráře, kteří se ani po roce nedokázali shodnout na nové kolektivní smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uranový důl Rožná I na Vysočině - horník na dobývce v hloubce přes 1000 metrů | Foto: Daniel Burda

„Nelíbí se mi to. My tu stále děláme svoji práci a pořád nás chtějí snižovat,“ říká jeden z horníků. „Půjdeme do stávky, tam už není kde uhnout,“ je přesvědčen další.

Někteří horníci jsou hodně nazlobení, ale hlasovat o stávce není jenom tak. Máme rodiny a riskujeme hodně, dodávají opatrně další.

„Většina tady z toho má strach. Muži mají hypotéky, kvůli tomu do toho nechtějí jít,“ potvrzuje další horník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důlním referendu natáčel redaktor Martin Knitl.

Už dnes odpoledne začnou odboráři sčítat hlasy. Kdo je pro poslední návrh kolektivní smlouvy, a naopak, kdo je pro stávku. Aby bylo hlasování platné, musí se podepsat aspoň polovina zaměstnanců. Z této poloviny by pak měly být minimálně dvě třetiny pro případnou stávku.

Rostislav Palička, odborář z dolu Paskov, potvrdil, že názor zaměstnanců na poslední návrh OKD je pro další postup zásadní.

„Návrh od zaměstnavatele nepočítá se sedmi procenty do tarifu. Namísto toho nabízí podíly ze zisku a nějaká procenta za bezpečnost a těžbu. Nejdříve se lidé musí rozhodnout, co chtějí a podle toho se zařídí i odboroví vyjednavači.

Co si myslí většina lidí na šachtách, to hornické odbory zveřejní zítra.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme