Koně strážníků nesmí vyplašit záblesky ani hluk. Na službu se cvičí i čtyři roky

Světla majáku, sirény, výbuchy nebo výstřely, nic z toho nesmí vyplašit koně pražské městské policie. Podstupují proto speciální trénink, který je má na službu připravit. První hlídka na koni vyjela v hlavním městě do služby v roce 2008. Nyní pražští strážníci chovají 26 koní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení koní pražské městské policie | Foto: Lída Křesťanová

Stáje městské policie, které stojí nedaleko Milíčovského lesa, jsou jedním ze čtyř míst, kde pražští strážníci koně cvičí.

„Teď bude doprovod služebního vozidla,“ popisuje šéf jízdní hlídky z Prahy 11 Luboš Thím cvičení, při němž koně musejí snášet blikání majáku a hluk sirény.

Nejsou to zdaleka jediné silné podněty, jimž jsou zvířata při tréninku vystavována. Koně, využívaní mimo jiné i při demonstracích, musejí přivyknout třeba i výbuchům, střelbě z pistole nebo hluku bubnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o cvičení koní pražské městské policie natočila redaktorka Lída Křesťanová

Musejí také překonávat hořící překážky, procházet hradbami ze sudů nebo šlapat v rozházených PET lahvích.

„Je to barevné a dělá to rámus,“ říká k PET lahvím Luboš Thím. „Imituje nám to vlastně nepořádek na ulici,“ vysvětluje s tím, že s něčím takovým se zvířata setkávají zejména při nějakých hromadných akcích.

O výcvik služebních koní na Jižním Městě se stará i Blanka Thím, podle ní při výcviku záleží i na povaze toho kterého zvířete.

„Každý cvik je pro koně různě těžký. Některého koně není těžké přikrýt plachtou a některý by se přes to ani nepřenes bez dalšího a dalšího výcviku a přípravy,“ podotýká.

Pro vystrašené zvíře je přirozené dát se na útěk, služební kůň však musí zůstat i v krizových situacích klidný, proto jeho příprava nějaký čas trvá.

„Zhruba rok až čtyři roky trvá, než je kůň zcela připraven pro hlídkovou činnost a pro takovéto zásahy,“ konstatuje šéf obvodního ředitelství Prahy 11 Petr Schejbal.

Cvičení koní pražské městské policie | Foto: Lída Křesťanová

ČRo, Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme