Konec deregulace přinese spravedlnost v nájemném, tvrdí sdružení nájemníků

Změny v cenách nájmů v Praze a okolí by se podle odhadů Sdružení nájemníků ČR mohly do šesti let projevit až u třetiny pronajímaných bytů. Jednostranné zvedání cen ale končí. Od nového roku se musí lidé na výši nájemného dohodnout, případně se obrátit na soud. Hlavní slovo přitom budou mít znalci a jejich posudky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Tohle je v podstatě převrat v modelu stanovování nájemného, protože posledních 50 let se nájemné stanovovalo více méně nějakým diktátem jedné strany na základě buď tabulky, nebo nějakého přání nebo zákona,“ říká předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba a pokračuje:

„Teď je to tak, že na nájemném se lidé musí dohodnout a u každého konkrétního bytu na rozdíl od minulosti bude podobně jako v západní Evropě rozhodovat poloha, kvalita, vybavení, obslužnost. Zkrátka kvalita toho bytu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O deregulaci nájmů informovala reportérka Evelyna Kulíšková

Jaké kvality byt je a jak vysoké nájemné tedy bude přiměřené, to stanoví odborník ve znaleckém posudku. S tím logicky skončí i příplatky za vybavení bytu.

„Znalec posoudí, v jaké poloze ten byt je. Jestli je v přízemí, jestli je hlučný, jestli tam jsou výpary z dopravy nebo naopak jestli je do zahrady, jestli je v patře. Jaké má vybavení, jestli je tam skutečně kvalitní sporák, kompletní sociální zařízení. Jaké je tam ústřední vytápění a tak dále. Jestli je ten dům starý nebo nový. Jestli jsou tam nějaké vady nebo ne,“ vypočítává Taraba.

Když nedojde k dohodě, je na řadě soud

Na základě těchto kritérií pak může nájemce navrhnout zvýšení nebo nájemník naopak snížení ceny nájmu. Do dvou měsíců pak musí být nová dohoda o nájemném uzavřena a nově dohodnutá výše začne platit čtvrt roku po uzavření dohody. Pokud ale k dohodě nedojde, na řadě je soud.

„Pak má ta strana, která chce prosadit navýšení, jedinou možnost, a sice v dalších třech měsících se obrátit na soud s požadavkem na stanovení nájemného. A my lidem radíme, aby nešli na tu variantu soudu, ale aby se pokoušeli s protistranou dohodnout na vypracování posudku na konkrétní byt a stanovili by to nájemné,“ radí Taraba.

Na základě rozhodnutí soudu se totiž vyměřený nájem musí platit už od podání žádosti, soud se navíc ve většině případů nevyplatí, protože je drahý a zdlouhavý a výsledek je opět založen právě na znaleckém posudku.

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jak ale Milan Taraba upozornil, ani v jednom případě nejsou na místě obavy o platnost samotné nájemní smlouvy. Pokud se strany nedohodnout, nájemníka takto rozhodně nikdo nevystěhuje.

Zkušenosti například z německých Drážďan navíc potvrdily, že nájemné dohodou může fungovat i systematizovaně.

„To je také cíl, co bychom chtěli my. Každé město nad 10 tisíc obyvatel postupně zpracovává cenové zrcadlo nájemného a každé čtyři roky se to obnovuje,“ vysvětluje Taraba a dodává:

„Když budete mít zájem o určitý byt, víte, kolik tam budete platit nájemné, a budete vědět, že to nikdy neprohrajete. Protože tu dohodu o tom zrcadle podepisuje obec, organizace nájemníků, organizace majitelů a krajský soud.“

Sdružení nájemníků České republiky, které k novému systému stanovování nájemného vydalo hned několik publikací, nabízí také poradenství.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme