Konec sídelní kaše? Pražané mohou okomentovat návrh Metropolitního plánu

Lidé v Praze mají možnost seznámit se s návrhem nového Metropolitního plánu. Zveřejnění dokumentu, který připravil Institut plánování a rozvoje, dnes schválilo vedení města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní město

Jižní město | Foto: Filip Jandourek

Metropolitní plán je pro město zásadní dokument. V jeho rámci určuje metropole pravidla pro developery, kdy jim třeba říká, jak vysoké budovy mohou vyrůst v jednotlivých čtvrtích nebo kolik zelených ploch zůstane obyvatelům Prahy a jeho návštěvníkům pro potřeby relaxace.

„Dělí území na stabilizované, rozvojové a přestavbové a dbá na dodržování určitých principů,“ nastínil v rozhovoru pro Český rozhlas ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček.

Jedním z deklarovaných cílů nového plánu je zamezit tomu, aby Praha přestala pohlcovat pole na svých okrajích.

„Kolem Prahy dnes vzniká ‚sídelní kaše‘: rozvolněná zástavba satelitních domků a skladových hal, která původní volnou krajinu mění v cosi, co není ani opravdovým městem, ale ani loukou nebo polem. Praze se to prodraží kvůli nutnosti budovat infrastrukturu. Desetitisíce aut, mířících denně z periferie do centra, jsou zase zátěž dopravní a ekologická,“ uvádí Institut plánování a rozvoje.

Metropolitní plán by měl jasně vymezit pás nezastavitelného „zeleného rozhraní“ tam, kde budou hranice města.

„Stavět by se napříště mělo uvnitř nich. To pomůže iniciovat vznik kompaktního ‚města krátkých vzdáleností‘, kde mají občané k sobě blíž a netráví svůj čas dopravou přes půl města z domova do zaměstnání,“ píše se dále v textu.

Na novém plánu se pracuje od roku 2012. Nyní zveřejněná verze však není ještě konečná. Hlaváček ji označuje za jakousi konzultaci s veřejností.

„Nejedná se o zákonné projednání. To začne až potom, co plán převezme pořizovatel neboli magistrát a oficiálně ho zveřejní, zveřejní ho 60 dnů a pak bude dalších 30 dnů na to podat námitky a připomínky,“ řekl Hlaváček.

„Jsem ráda, že konečně budou moci všichni vidět a prostudovat dokument, ke kterému je od občanů a městských částí řada výhrad. Věřím, že kompletní zveřejnění umožní vidět i přínosy a silné stránky návrhu. Městské části budou mít také možnost připravit si podrobné připomínky na základě úplných podkladů,“ uvedla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj a plánování Petra Kolínská (SZ).

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme