Kongresové centrum Praha prodává část majetku. Chce odepsat část dluhu

Kongresové centrum Praha prodává nemovitosti, aby mohlo odepsat část obrovského dluhu. Jedná se o hotel Holiday Inn s přilehlým byznys centrem na Pankráci a pozemky v blízkosti Vyšehradu. Tyto nemovitosti nepotřebuje k vlastní činnosti, kterou je pronájem prostor a služeb pro krátkodobé akce, hlavně kongresy. Kongresové centrum Praha má dnes na prodej vyhlásit výběrové řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum Praha | Foto: Tomáš Adamec

Z prodeje by Kongresové centrum Praha mohlo získat miliardu korun. Zbývající část ze zhruba dvoumiliardového dluhu by se Kongresovému centru podle jeho generálního ředitele Michala Kárníka už podařilo přefinancovat.

Původně si na konci minulého století půjčila Praha na rekonstrukci a dostavbu někdejšího Paláce kultury pro potřeby zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky 4 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech KCP mluvil redaktor ČRo Jaroslav Skalický

Kvůli splácení vysokého dluhu ale nezbývají centru peníze na investice, a tím zlepšení podmínek pro pořádání velkých kongresů, které přinášejí 80 procent tržeb z nájmů.

Kongresové centrum Praha by chtělo vrátit Prahu do první desítky největších kongresových měst na světě.

„Nejdůležitější je marketing a podpora ze strany destinace, města, státu. Ve všech rozvinutých zemích tohle funguje, u nás jsme trošičku pozadu,“ říká Michal Kárník.

Teď se to Kongresové centrum Praha snaží dohnat v rámci sdružení podnikatelských subjektů Prague Convention Bureau. Jeho cílem je zvyšovat pozitivní vnímání Prahy, jako ideální destinace pro pořádání kongresových a incentivních akcí.

Podpora ze strany státu by se měla vyplatit

Podle Kárníka by se podpora ze strany státu a města měla vyplatit.

„Útrata kongresového delegáta je zhruba trojnásobná oproti normálnímu turistovi, který sem přijede na dovolenou. Nehledě na to, když se mu tady líbí, tak na tu dovolenou stejně s rodinou přijede,“ vysvětluje Kárník a pokračuje:

„Vládní organizace pro cestovní ruch CzechTourism spočítala přínosy pro stát, dělá to zhruba půl miliardy ročně, které se odvedou do státního rozpočtu z těch akcí. Kdyby tady nebylo Kongresové centrum, tak ty velké akce by samozřejmě byly mimo Českou republiku a stát by o peníze přišel.“

Každoročně Kongresové centrum Praha hostí kolem deseti velkých kongresů celosvětového významu. Bude tomu i tak letos.

„Z těch největších – 3,5 tisíce lidí Světový kongres psychiatrů, 3,5 tisíce kongres Evropské asociace molekulární chemie, přes 3 tisíce transplantace, další psychiatrický kongres bude na podzim,“ dodává Kárník.

Spolu s kulturními a sportovními pořady je už v letošním programu KCP přes 230 akcí.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme