Kongresové centrum Praha se zbaví dluhů prodejem majetku

Tendr na oddlužení Kongresového centra Praha (KPC) vyhrálo společenství firem Penta Investments a Zátiší Catering Group. Jejich projekt dnes vybralo představenstvo centra. Kvůli dluhům Praha také prodá majetek centra a hlavní budovu bude 24 let provozovat soukromník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum Praha | Foto: Tomáš Adamec

Jak upřesnil předseda představenstva KCP a radní Milan Richter (ODS), společnosti Penta a Zátiší zaplatí do roku 2014 1,2 miliardy. Za to v budoucnu získají v budoucnu pozemky pod hlavní budovou a také přilehlý hotel a business centrum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak chce hlavní město oddlužit Kongresové centrum Praha, vysvětloval ve vysílání Rádia Česko radní Milan Richter

“Zároveň garantují mezi roky 2011 až 2014 investici do této budovy na úrovni 300 až 350 milionů korun tak, aby byla zvýšena kapacita výstavních prostor,“ doplnil Richter.

V majetku města fakticky zůstane jen hlavní budova, kterou si Penta a Zátiší pronajmou do roku 2034. Výnos z nájmu by měl vynést každý rok do pokladny města 50 milionů korun. Nezaplatí se tak ale celý dluh. Město bude muset přidat asi 370 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radní Milan Richter a architekt Vlado Milunič hovořili o pražském kongresovém centru v Ozvěnách dne

O oddlužení měly zájem ještě další tři firmy, jejich návrhy ale podle Richtera nebyly tak výhodné. "Naším hlavním požadavkem bylo, aby hlavní budova centra zůstala v majetku města, a to se nám v tuto chvíli daří. Já jsem velmi spokojen, lépe to snad ani dopadnou nemohlo," podotkl Richter.

Zdůraznil přitom, že centrum musí dál sloužit především pro kongresovou turistiku. „Kongresová turistika je zásadní pro turistický ruch ve městě, jelikož kongresy přinášejí obrovské množství peněz do rozpočtu města. Je ročně až 550 milionů korun,“ připomněl radní.

Přední český architekt Vlado Milunič ve vysílání Radiožurnálu řekl, že kongresové centrum jako takové je životaschopné, potřebuje zásadní přestavbu. “Kongresové centrum a celé okolí je úžasným místem v sousedství Vyšehradu, na metru, na magistrále, ale bohužel tam vládne totalitní duch. Hlavní problém je totalitu odtud vyprášit nějakou architektonickou intervencí,“ míní Milunič.

Bez oddlužení hrozí centru krach

I přesto, že za loňský rok skončilo hospodaření Kongresového centra Praha, dříve známého jako Palác kultury, s přebytkem téměř 70 milionů korun, stále se potýká s důsledky velké půjčky několika miliard korun na pořádání zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kongresové centrum Praha si prohlédl reportér Jan Herget

Podle Richtera by Praha jakožto stoprocentní vlastník akciové společnosti KCP měla do roku 2014 zaplatit ještě 2,1 miliardy korun. Pokud by společnost nebyla schopna své závazky splácet, hrozil by jí krach. Tendr na oddlužení KCP vyhlásila Praha letos v březnu.

Návrh představenstva bude muset ještě schválit rada hlavního města. Ale ani pak nebude jasné, zda se KCP dluhů opravdu zbaví. K projektu se bude muset vyjádřit také ministerstvo financí, které by mělo dát souhlas s případným prodejem části majetku centra.

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme