Kongresovému centru Praha pomůže z dluhů stát

Zadlužené pražské Kongresové centrum zachrání stát. Zaplatí za něj dvoumiliardový dluh, a stane se tak jeho majoritním vlastníkem. Získat svůj podíl zpět by pak Praha mohla tím, že by investovala do jeho rekonstrukce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum Praha | Foto: Tomáš Adamec

K návrhu by se měla vyjádřit vláda, plánované jednání ale odsunula na červen.

„Stát, který tak jako tak musí uhradit dlužnou částku, protože za ni ručí, tak ji uhradí tím způsobem, že navýší základní kapitál Kongresového centra,“ říká pražský radní Václav Novotný z TOP 09.

Ve firmě, která nyní spadá pod hlavní město, by stát získal podíl ve výši 70 procent. Praha by následně navýšila menšinové vlastnictví prostřednictvím investic do vybavení a infrastruktury budovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o záchraně krachujícího Kongresového centra Praha zjišťovala redaktorka ČRo Magdaléna Medková.

Po třech letech by svůj podíl mohla dostat na 45 procent. Podle Novotného je to jediné možné řešení pro udržení klíčové budovy.

„Kongresové centrum je jediné zařízení, které je schopno realizovat kongresy pro 2000 a více účastníků. Není žádné jiné v Praze, není žádné jiné v téhle zemi,“ připomíná Novotný.

Dluhy se za Kongresovým centrem táhnou od zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky před 13 lety, kdy si půjčilo zhruba čtyři miliardy na opravu budovy.

Polovinu částky firma splatila, zbytek kvůli ztrátám neuhradila. Její hospodaření se zlepšilo až v minulém roce, kdy se z počáteční ztráty ve výši téměř 100 milionů korun dostala do zisku 60 milionů.

„Pomalu se odráží od dna. Akce jsou, nejsou třeba tak bohaté, jako byly v roce 2004, 2006, ale začíná se blýskat na lepší časy,“ říká ředitel Kongresového centra Praha Michal Kárník.

Z akcí, které se pořádají v Kongresovém centru, jde každý rok 400 milionu korun do státního rozpočtu. Kdyby vláda na návrh nepřistoupila, dostala by se firma do insolvence a vyhlásila na majetek konkurz.

Nečasův kabinet by měl o dalším postupu jednat v červnu. Do té doby chce Praha vyjednávat s ministry prostřednictvím podnikatelů z kongresové turistiky.

Magdaléna Medková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme