Konkurz na předsedu novojičínského soudu ministryně zpochybnila, bude se proto opakovat

Ministryně spravedlnosti zpochybnila konkurz na předsedu novojičínského soudu. Má podezření, že výběrová komise byla podjatá. S ostrou kritikou se ozvala i Soudcovská unie, které se nelíbí, že většina členů komise byla ze stejného soudu jako vítězný kandidát. Výběr šéfa novojičínské justice se tak opakuje znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou | Foto: Daniel Burda | Zdroj: Český rozhlas

Okresní soud v Novém Jičíně – to je historická budova v centru města. Konkurz na šéfa tohoto soudu dokázal rozvířit jinak poklidné vody justice.

„Tady zavládlo zděšení, že se něco takového může stát. A naprosté pobouření v podstatě všech, kteří říkali, že to takto nemůžeme nechat. Musíme se ozvat,“ říká Tomáš Hoza, který v Novém Jičíně zastupuje Soudcovskou unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodu nového konkurzu na předsedu Okresního soudu v Novém Jičíně informovala redaktorka Andrea Čánová

Právě ta začala bít na poplach. Podle kritiků byla původní komise, která vybírala nového šéfa novojičínského soudu, podjatá. Doporučila místopředsedu krajského soudu Víta Veselého.

„Je naprosto nepřípustné, aby ho posuzovali jeho kolegové, respektive podřízení, protože pak to není nezávislá výběrová komise, ale komise kolegů,“ myslí si Hoza.

Předsedkyně Krajského soudu v Ostravě Iva Hrdinová, která komisi sestavila, jakékoli pochybení odmítá:

„Ustanovení o podjatosti členů komise podle mého soudu nemá celkem místo v takových záležitostech, jako je komise, za kterou nese předseda krajského soudu odpovědnost. A proto musí členy komise jmenovat se svým nejlepším vědomím a svědomím.“

Ministryně spravedlnosti nakonec vybraného kandidáta vůbec nejmenovala.

„Podle paní ministryně existuje pochybnost o nepodjatosti členů výběrové komise. Dohodla se s předsedkyní ostravského krajského soudu Ivou Hrdinovou na opakování výběrového řízení,“ potvrzuje mluvčí resortu Kateřina Hrochová.

Zájemci o křeslo šéfa novojičínského soudu se mohou do nového konkurzu hlásit do 7. listopadu.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme