Kontaminaci vody v Dejvicích způsobil průsak kanalizace ze Střešovic, tvrdí PVK
Nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, ale průsak z kanalizace, na kterou je mimo jiné napojená Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích. Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 6 to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Kvůli kontaminované vodě měly přes čtyři tisíce lidí střevní problémy.
Společnost PVK udělala podle ředitele řadu sedmimetrových sond a následným georadarovým průzkumem našla nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu.
„V místě křížení byl průsak odpadní vody do vodovodního potrubí," tvrdí Mrkos. Podle zákona přitom musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. " Takové porušení norem jsme v Praze ještě nezaznamenali," podotkl ředitel.
Vodu na Praze 6 údajně znečistil průsak kanalizace ze Střešovic. Na podrobnosti se Radiožurnál ptal ředitele PVK Petra Mrkose
Kanalizace vedoucí mimo jiné ze střešovické nemocnice pochází z roku 1925, vodovod byl pod ní uložen v roce 1960. Podle ředitele o tomto křížení nebyla žádná zmínka ani v projektu, ani v mapách.
PVK se domnívá, že vodovod i kanalizace byly zřejmě poškozeny v důsledku nedalekých stavebních prací, mimo jiné stavbou tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle. Stavaři to ale už dřív odmítli.
„Při každých takových pracích dochází k otřesům podloží a ty pravděpodobně narušily jak stav kanalizačního řadu, tak mohly způsobit trhlinu ve vodovodním řadu. Dokud v řadu proudí voda, je tam tlak a nemůže tam nic vniknout. Ale vodovodní řad byl po dobu odstávky odstaven a v tu dobu zcela jistě došlo k průsaku kontaminované vody do vodovodního řadu,“ vysvětlil Mrkos.
Dříve se hovořilo o tom, že kontaminaci mohlo zavinit slepé rameno kanalizace, o kterém nebyly záznamy v plánech. „Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace," uvedl dnes ředitel PVK.
Starosta Prahy 6 žádá prověření událostí kolem kontaminace vody
Podle starosty Ondřeje Koláře z TOP 09 se nic nemění na tom, že radnice dá podnět k založení vyšetřovací komise na magistrátu, která by měla zhodnotit všechny dosavadní informace a vyvodit jasné závěry o tom, kde ke kontaminaci došlo a kdo ji způsobil.
Na tvrzení PVK, že kontaminaci vody v Dejvicích způsobil průsak kanalizace, reagoval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář
„Ústřední vojenská nemocnice má svoji čističku, která by nepustila do kanalizace jakoukoliv infekci, která by mohla v takovém rozsahu ohrozit pitnou vodu,“ uvedl Kolář.
Že by kontaminaci způsobila odpadní voda ze střešovické nemocnice, odmítá i náměstek pro léčebnou a preventivní péči ÚVN Ivan Jeřábek.
„Nemocnice má oblast splaškových vod velmi pečlivě spravovanou. Máme tady čističku, která je stará sedm osm let, podléhá pravidelným revizím a poslední revize byla v březnu tohoto roku. Její stav by shledán jako velmi dobrý,“ řekl Českému rozhlasu.
Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman sdělil, že město už situaci prošetřuje. „V tuto chvíli se situací zabývá vyšetřovací komise Magistrátu hlavního města Prahy. Výsledky šetření by měly být známé již příští týden.“
Závadná voda prý kolovala v Dejvicích od pátku
Odstávka pitné vody, která postihla několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče, trvala od 24. do 28. května. Onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže.
Voda byla podle ředitele PVK Petra Mrkose znečištěna v pátek 22. května. „Od odpoledních hodin kolovala v Dejvicích kontaminovaná voda," řekl Mrkos.
Pražská hygienička Zdeňka Jágrová zastupitelům oznámila, že první podezření na onemocnění dostali hygienici od lékařů v sobotu 23. května v pozdních večerních hodinách. V průběhu nedělního dopoledne hygienici i PVK kontaktovali magistrát i policii. Jágrová i Mrkos odmítli vyjádření starosty Prahy 6, který tvrdí, že magistrát o situaci informovala radnice.