Kontrola a úspory. To si slibuje kraj od posudků na přestavbu nemocnice v Náchodě

Miliardovou přestavbu Oblastní nemocnice Náchod prověří Královéhradecký kraj speciálními posudky. Zaplatí za ně zhruba 3 a půl milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Vznikající dokumentaci by měla kontrolovat jedna ze tří firem, kterou se chystá kraj oslovit.

Mimořádná rada Královéhradeckého kraje včera odpoledne schválila, že kraj zadá posudky jako dvě zakázky. Kdo nakonec bude na posudcích pracovat, by měl být zřejmé ve druhé polovině září.

Jisté ale je, že jedna část hodnocení bude zaměřená na stavební část plánované přestavby. Její cena je teď vyčíslena na 817 milionů korun bez DPH. Druhý posudek pak má prověřit navrhované zdravotnické vybavení nemocnice.

Prevence vícenákladů

Kraj předpokládá, že díky posudkům ušetří až desítky milionů korun. Jsou to ale zatím jen předběžné, nepodložené odhady.

Kraj se rozhodl pro tyto mimořádné kroky na základě zkušeností z jiných velkých investic. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc Z ČSSD vychází například ze zkušeností s opravou hradeckého Gymnázia J. K. Tyla, kde kraj sice vysoutěžil určitou cenu, ale ta se nakonec dodatečnými pracemi navýšila přibližně o dvacet procent.

„Pro mě je velmi důležité, aby podklady pro soutěž a pak pro tu realizaci byly velmi dobře připravené. Vždycky v minulosti jsme tu měli problém s tím, že v průběhu realizace stavby se zhotovitel odkazoval na nedostatečnou projektovou dokumentaci,“ uvádí Lubomír Franc.

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc | Foto: Filip Jandourek

A právě tomu chce kraj předejít. Chce proto, aby další odborné firmy začaly spolupracovat na vznikající dokumentaci co nejdříve, protože kvalitně připravené plány přestavby podle radních rozhodnou o vlastní kvalitě stavby, úsporách a zároveň samozřejmě o podmínkách, které pak budou platné a závazné pro výběrové řízení na stavební firmu.

Kraj se tak snaží mít nad rozsáhlou investicí supervizi. Zároveň má také v plánu, že dokončenou projektovou dokumentaci pak nechá posoudit Českou komorou stavebních ekonomů, která se specializuje na stanovení ceny projektů.

Komora stanoví nejnižší možnou cenu, za kterou je možné přestavbu nemocnice zrealizovat. Kraj tak získá možnost porovnání. Pokud by pak nabízená cena stavební firmy byla podezřele nízká, budou mít radní důvod takovou firmu z tendru vyloučit.

Od června má hejtman také placeného poradce přímo pro tuto investici.

Kraj chce v podrobnější kontrole projektů pokračovat i v budoucnu a plánuje proto od ledna, že někteří pracovníci z krajského úřadu budou pověřeni speciální kontrolou investic.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme