Kontroloři našli na sídlišti Chanov u Mostu uklizené byty i místnosti bez oken a dveří

Úřednice pravidelně kontrolují byty na mosteckém sídlišti Chanov, kde bydlí většinou chudí a nezaměstnaní. Často tam totiž dochází k rabování bytů, v domech chybí radiátory, trubky od stoupaček i celá okna a dveře. Teplá voda na sídlišti neteče už sedm let. Vlastník bytů, mostecký magistrát, přitom za opravy zaplatil už desítky milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Chanov

Sídliště Chanov | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Budeme se určitě zaměřovat na hrazení nájemného,“ upozornila před začátkem kontroly úřednice mosteckého magistrátu Monika Levá.

Dále se zjišťovalo, jestli v domácnosti nežijí osoby neuvedené v nájemní smlouvě, nebo v jakém stavu je zařízení bytu. Například jestli nechybí radiátory, dveře nebo vodovodní baterie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jan Beneš navštívil s úřednicemi několik bytů na mosteckém sídlišti Chanov

První na řadu přišel dům, kde jsou sociální byty. Nájemníci tady dostávají smlouvy na tři měsíce, na oplátku musí platit nájemné, posílat děti do školy a udržovat byt ve vzorném pořádku.

V jednom z kontrolovaných bytů žije 62letý Gejza Dubec se svou družkou, která právě vytírala společnou chodbu domu. Gejza na rozdíl od některých svých známých vzorně platí nájem a byt má v pořádku.

„Každý se stará sám o sebe a to, co si dělají oni, ať si dělají. Já se snažím, abych bydlel řádně a v klidu. Dá se to zvládnout,“ vysvětlil.

Příbuzní jim závidí

„Všechno v bytě jsme viděli, že je v pořádku, akorát jsme řekli nájemníkům, že mají připravenou novou nájemní smlouvu. Byt je udržovaný v pořádku, čistotě, není tam nic zničeného,“ pochvalovala si po kontrole prvního bytu úřednice Monika Levá.

Ve stejném domě, ale ve větším bytě žije s manželkou a dvěma dětmi 39letý Koloman Kotlár. I on udržuje byt ve vzorné čistotě a platí včas nájemné. Jeho příbuzní mu prý tak trochu závidí, že žije v domě s okny, koberci, elektřinou a topením.

Koloman pracoval 18 let u technických služeb města, teď je bez práce. Podle něj záleží na každém, jak se rozhodne. Kdo chce bydlet čistě a slušně, má podle Kolomana šanci.

„Ono to záleží na lidech, jací jsou. I jiní Romové jsou na čistotu, snaží se udržovat si byty a zase jiní Romové, většinou to jsou ti ze Slovenska, ti přistěhovalci, ti si neváží věcí, tak si to ničí,“ přiblížil.

Švábi a chybějící okna

Kontrola pokračovala v typickém chanovském paneláku bez dveří, občas dokonce i bez vnějších panelů a oken.Všude leží haldy odpadků a kolem se šíří zápach.

Úřednice se nejdřív zaměřily na dvoupokojový byt, kde lezou po zdech švábi. Ještě nedávno v něm přebývalo 15 lidí, na údajnou návštěvu totiž přijeli Romové z Maďarska. Majitel bytu pan Šándor je ale na příkaz úřednic poslal domů.

V dalším bytě žije žena se 14 dětmi, už delší dobu ale neplatí nájemné. Ženě hrozí výpověď a dětem umístění do ústavu.

„Určitě to tam hrozí s tím, že ale my se snažíme ji v tom bytě udržet a zařídit, aby se z dávek nájem platil, aby děti nemusely do žádného zařízení jenom z důvodu neplacení nájmu,“ potvrdila Martina Kynclová z mosteckého magistrátu.

Dluhy na nájemném a rabování v obecních bytech ovšem nejsou největším problémem Chanova, shodují se úřednice. Tím jsou podle nich jednoznačně drogy. Časté kontroly nájemních bytů jsou ale nezbytné.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme