Kontroly opuštěných chat jsou velkým zpestřením práce, říkají policisté

Policisté v zimě kontrolují na běžkách, sněžnicích či sněžných skútrech odlehlé chaty v Orlických horách, kterým hrozí nejčastěji vykradení. Zjišťují především, zda jsou neporušená okna a dveře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují opuštěné chaty v Orlických horách | Foto: Jiří Fremuth

„V první řadě kontrolujeme, zda jsou zabezpečeny jak vchodové dveře, tak veškerá okna. Kontrolujeme, zda nedošlo nějakým způsobem k narušení ze strany pachatele,“ popisuje Petr Buchal, vedoucí obvodního oddělení v Rokytnici.

Pokud najdou hlídkující policisté nějakou závadu, poznamenají si popisné číslo objektu, aby mohl být později informován majitel.

Prohlídky se podle Buchala dělají pravidelně minimálně dvakrát do roka – vždy před začátkem zimy a pak v jejím průběhu. Když ale zbude čas, podívají se policisté k odlehlým chatám i na jaře.

Při kontrole objektů v Orlickém Záhoří u hranice s Polskem nalezli policisté řadu viditelně opuštěných chat, ale navzdory mrazům i jednu obydlenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jiří Fremuth vyrazil s policisty do terénu kontrolovat chaty

„Určitě je to fajn, že vlastně takhle na odlehlém místě probíhají občas i kontroly, aby opuštěné chalupy nebyly vydány napospas,“ pochvaluje si její obyvatel.

Policisté se přesto shodují, že v zazimovaných chalupách je nejlepší nenechávat žádné cennosti.

Dnes byl v údolí Divoké Orlice krásný slunečný den. „Je to veliké zpestření práce policisty, protože jinak se ven do terénu dostáváme, ale ne za takovým účelem,“ říká podpraporčík Martin Kadeřábek.

Dodává, že prohlídky mají spíš preventivní charakter, aby bylo vidět, že okolí monitorují po celý rok. Policisté sice nečekají, že nachytají lupiče při činu, stát se to prý ale může.

Jiří Fremuth, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme