Kopec pod náchodským zámkem se zřejmě konečně dočká revitalizace

Myšlenkou na revitalizaci zámeckého kopce v Náchodě se zabývaly snad všechny samosprávy od roku 1989. K její realizaci ale nikdy nedošlo. Teď jsou například lípy v aleji už nebezpečné a některé cesty částečně zarostlé. Současné vedení náchodské radnice už jedná s památkáři o tom, co je možné na kulatém vršku změnit k lepšímu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zámek v Náchodě | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Martin Langer

Na tom, že zámecký kopec je zanedbaný, se shodnou asi všichni. Radnice navíc připravuje dokončení rekonstrukce Karlova náměstí pod ním.

„Nástup na zámek už s tím úzce souvisí, celá plocha, která vzniká nad Karlovým a Masarykovým náměstím, skutečně žádá o to, aby se zrekonstruovala,“ vysvětluje nezávislý místostarosta Tomáš Šubert.

K zámku vede pro pěší přístupová cesta z Masarykova náměstí. Vzniknout by ale měla podle Tomáše Šuberta další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radnice v Náchodě se rozhodla k revitalizaci kopce pod zámkem a rekonstrukci Karlova náměstí

„Napadlo nás, že by bylo velice dobré udělat cestu z náměstí Karlova, kde dneska navazuje záchytné parkoviště v Tepenské ulici. Byla by to částečně pěšina a částečně schodiště.“

Rekonstrukce zámeckého kopce ale bude spočívat hlavně v revitalizaci zeleně. Jiří Svoboda z Národního památkového ústavu ví, jak původně kopec vypadal.

„Když se stavěl zámek, původně je to hrad, okolí byla jenom skála. Až postupem času se tam začala navážet zemina a začalo se to zatravňovat, respektive se tam začaly dávat šeříky.“

Příroda ani lidé dál ale nezaháleli, říká Jiří Svoboda.

„Postupem času začaly vyrážet stromy, kolem zámecké stezky byla alej, od zámeckých schodů nahoru byla stromová alej.“

Lesopark z jižní části

Město se tedy s památkáři dohodlo, že se na kopec vrátí šeříky, obnoví se nemocné lípy v aleji a cesty pro pěší. Z jižní části by tak vznikl lesopark.

„Druhé schodiště by měla začínat na Karlově náměstí, procházet tímto lesoparkem a navazovat na původní schodiště z Masarykova náměstí zhruba ve třech čtvrtinách jeho délky,“ popisuje Tomáš Šubert.

Plány se zámeckým kopcem má vedení náchodské radnice velké. Pokud se mu na ně podaří sehnat příští rok dotaci, práce by mohly začít v roce 2015.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme