Kopřivnická radnice chce být 'zelená': kompostuje a úředníky posílá ven na kolech
Spořit elektrickou energii, papíry a barvy při tisku, třídit a kompostovat odpad, nejezdit po městě v autech. I tak se snaží kopřivnická radnice na novojičínsku maximálně šetřit životní prostředí. Malými kroky se tak postupně snaží dosáhnout šetrnějšího provozu úřadu.
Jedním z nových ekologických opatření je i pořízení vermikompostéru, který rozšíří vybavení radničních kuchyněk. „Měl by sloužit na biologický odpad, jako jsou například slupky od ovoce, kávová sedlina a sáčky od čaje, aby se neházel do běžných odpadkových košů,“ říká Hynek Rulíšek, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Kopřivnici. Tekutina vytékající z ventilů a také samotný kompost využijí úředníci k zalévání a hnojení rostlin.
Kompostér doplňují i malé papírové krabičky v kancelářích, do kterých lze vhazovat použité baterie. Na chodbách pak najdeme koše na tříděný odpad. Radnice zkouší i nové úspornější LED osvětlení na chodbě. „Světla svítí pouze tehdy, kdy je třeba. Ne jako u vypínače, kdy se to rozsvítí klidně na 8 hodin a pak tu není pohyb,“ říká Roman Beneš, bezpečnostní energetik Městského úřadu.
Podobných drobných opatření již radnice zavedla více – třeba dokumenty kolují elektronicky a případný tisk se provádí oboustranně a pomocí recyklovaných tonerů. Největší výzvu ale tvoří samotná budova. V dlouhé a vysoké stavbě s prosklenými stěnami se musí v zimě hodně topit a během letních měsíců je v ní naopak příliš horko. Klimatizace pro celý desetipatrový objekt by ale byla velmi energeticky i finančně velmi nákladná.
„Spíš by to měl být systém stínění a větrání, případné zavedení klimatizace, by mělo tvořit až ten poslední krok. Na energii, která je k tomu potřebná, by bylo ideální, kdyby mohly být využity fotovoltaické panely,“ dodává Hynek Rulíšek s tím, že radnice myslí i na ekologickou dopravu. Od Tatry koupila kolárnu pro zaměstnance a letos pořídí další kola, aby úředníci po městě nejezdili jenom auty.