Kopřivnická radnice chce být 'zelená': kompostuje a úředníky posílá ven na kolech

Spořit elektrickou energii, papíry a barvy při tisku, třídit a kompostovat odpad, nejezdit po městě v autech. I tak se snaží kopřivnická radnice na novojičínsku maximálně šetřit životní prostředí. Malými kroky se tak postupně snaží dosáhnout šetrnějšího provozu úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úsporná žárovka (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Jedním z nových ekologických opatření je i pořízení vermikompostéru, který rozšíří vybavení radničních kuchyněk. „Měl by sloužit na biologický odpad, jako jsou například slupky od ovoce, kávová sedlina a sáčky od čaje, aby se neházel do běžných odpadkových košů,“ říká Hynek Rulíšek, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Kopřivnici. Tekutina vytékající z ventilů a také samotný kompost využijí úředníci k zalévání a hnojení rostlin.

Kompostér doplňují i malé papírové krabičky v kancelářích, do kterých lze vhazovat použité baterie. Na chodbách pak najdeme koše na tříděný odpad. Radnice zkouší i nové úspornější LED osvětlení na chodbě. „Světla svítí pouze tehdy, kdy je třeba. Ne jako u vypínače, kdy se to rozsvítí klidně na 8 hodin a pak tu není pohyb,“ říká Roman Beneš, bezpečnostní energetik Městského úřadu.

Podobných drobných opatření již radnice zavedla více – třeba dokumenty kolují elektronicky a případný tisk se provádí oboustranně a pomocí recyklovaných tonerů. Největší výzvu ale tvoří samotná budova. V dlouhé a vysoké stavbě s prosklenými stěnami se musí v zimě hodně topit a během letních měsíců je v ní naopak příliš horko. Klimatizace pro celý desetipatrový objekt by ale byla velmi energeticky i finančně velmi nákladná.

„Spíš by to měl být systém stínění a větrání, případné zavedení klimatizace, by mělo tvořit až ten poslední krok. Na energii, která je k tomu potřebná, by bylo ideální, kdyby mohly být využity fotovoltaické panely,“ dodává Hynek Rulíšek s tím, že radnice myslí i na ekologickou dopravu. Od Tatry koupila kolárnu pro zaměstnance a letos pořídí další kola, aby úředníci po městě nejezdili jenom auty.

Michal Polášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme