Korunovační klenoty se představují veřejnosti. Lidé čekají mnoho hodin

Ve Vladislavském sále na Pražském hradě dnes začíná výstava českých korunovačních klenotů. K vidění jsou po pěti letech a už od časného rána se shromažďovali zájemci, kteří chtěli české královské insignie spatřit hned první den.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na výstavu korunovačních klenotů

Čekání na výstavu korunovačních klenotů | Foto: Filip Jandourek

Před šestou hodinou očekávalo otevření Vladislavského sálu už 30 lidí. O necelou hodinu později jich byla už přibližně stovka. Po sedmé hodině měla fronta čekajících už 100 metrů.

Nad Prahou se ale stahují mraky, a tak lidé museli roztáhnout deštníky, aby se ochránili před prvními kapkami.

U brány do Jižních zahrad čekal jako první už od čtvrt na pět muž z Prahy, který uvidí klenoty už počtvrté. Za ním pak očekávali velkou chvíli manželé ze Strážnice. Oni se chystali si prohlédnout klenoty totiž poprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá první den výstavy korunovačních klenotů, přibližuje Michaela Vetešková

Na opačném konci stometrové fronty stáli krátce před osmou hodinou ranní manželé Rudolfovi z Českých Budějovic. Zatímco paní Rudolfová korunovační klenoty viděla již ve svém mládí, pro jejího manžela to bude premiéra.

„Teď čteme krásnou knihu ‚Co v učebnicích nebývá‘ o všech panovnících na českém trůnu, tak proto jsme se rozhodli přijet,“ shrnuje důvody pro návštěvu manželského páru paní Rudolfová. Její manžel se těšil, že v korunovačních klenotech uvidí nejen kus české historie, ale také uměleckou klenotnickou práci.

Souprava královských korunovačních klenotů zahrnuje Svatováclavskou korunu, žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč.
Svatováclavská koruna je všeobecně vnímána jako její nejvzácnější část. Dal ji vytvořit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem dne 2. září 1347 a pro korunovace svých nástupců.
Poslední panovník, který si Svatováclavskou korunu nasadil, byl Ferdinand V. Dobrotivý, a to během historicky poslední pražské korunovace v roce 1836. Zřejmě poprvé od té doby, tedy téměř po sto letech, ji mohla vidět širší veřejnost až v roce 1929.

Mezi čekajícími byla i malá Zdeňka. Vstávat tak časně kvůli nevšednímu zážitku jí prý nevadilo.„Včera večer jsem si ještě dělala takový papír, že jsem si z wikipedie stahovala všecky informace o tom,“ dává děvče průchod svému nadšení.

Lidé, kteří přišli do fronty o půl osmé, vyšli z Vladislavského sálu o tři hodiny později. Vycházejí do hustého deště, který ale nemůže otupit jejich nadšení z kulturního zážitku. „Měl by to tedy vidět každý Čech, když jsou to české korunovační klenoty,“ řekla malá Kristýnka ze Strážnice.

Lidí však podle prvních odhadů nepřichází tolik, jako tomu bylo v prvních dnech výstavy klenotů v roce 2008. Podle odhadů návštěvníků strávili ve frontě až tři hodiny – půl na půl venku i uvnitř. Kolem poledne bylo podle Správy pražského hradu na výstavě zatím zhruba 1 000 lidí, proto se brána z Opyše do zahrad zatím zavírat nebude a výstava zůstává i nadále přístupná.

Výstava je pro zájemce otevřená denně od 9 do 18 hodin až do 19. května. Přístup je zřízen od Starých zámeckých schodů přes zahrady na III. nádvoří a do Starého královského paláce. Každý den by si znak moci českých králů mohlo prohlédnout asi pět tisíc lidí.

České korunovační klenoty | Foto: Správa Pražského hradu

Na výstavu si není potřeba obstarávat jakoukoli vstupenku. Vstup je bezplatný a je třeba si ho „vystát“. Při čekání bude k dispozici zájemcům jak občerstvení, tak toalety.

Lidé si mohou po čase opět prohlédnout korunovační klenoty. Až do 19. května

Číst článek

Akci doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Jen před sálem stojí pět členů hradní stráže a další jsou rozmístěni v sále i na dalších místech. V sále jsou pak nenápadně rozmístěny i bezpečnostní kamery. V šatně u sálu se pak nacházejí také bezpečnostní rámy. Vstup s kočárky není možný, zakázány jsou také batohy a deštníky, které je ale možné nechat v šatně. Do Vladislavského sálu se nesmí ani s PET lahví.

Přístup k výstavě českých korunovačních klenotů | Foto: Google Maps, Marína Dvořáková

Kopie koruny sv. Václava vznikala nejprve podle dokumentů, vzpomíná restaurátor

Číst článek

Jaroslav Skalický, Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme