Koryčany nabízejí dotaci na demolici zchátralých domků, za 7 let ji nikdo nevyužil

Koryčany. Malé moravské městečko obklopené nádherným prostředím Chřibů. Přesto se vylidňuje. Už sedm let nabízí radnice dvě stě tisíc korun tomu, kdo ve městě zdemoluje některý z desítek zchátralých domů a postaví na stejném místě nový. Je to k nevíře, ale za sedm roků se nenašel jediný zájemce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bourání domu | Foto: Ladislav Bába

„Právě se nacházíme v ulici, kde domů, které volají po demolici, je několik,“ říká Jaromír Horák z koryčanského stavebního úřadu. A má pravdu, jen v této uličce jich je asi šest.
Ve zhruba třítisícovém městečku jsou ale podobných desítky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč zatím nikdo nevyužil dotaci na demolici starých domků v Koryčanech, zjišťoval redaktor Pavel Sedláček

„Třeba tady na tom domě je vidět, že v oblasti spodní táhne vodu a praskají zdi. To opravdu volá po demolici a chce to postavit nový barák,“ doplňuje.

A jak je možné, že tak štědrou dotaci na demolici za sedm let nikdo nevyužil? „Nikdo to tady nekoupí kvůli tomu, že je tu nezaměstnanost. Je to tady dost daleko. Jsme na rozhraní čtyř okresů a do větších měst je to docela daleko. No ale mně se tady líbí, je tu krásně,“ říká paní Ivana, která žije v Koryčanech celý život.

Nezaměstnanost v regionu

Desítky let pracovala v Koryně. Nábytkářství kdysi zaměstnávalo patnáct set lidí, dnes jen desítky. Mladí se do města nestěhují, bez práce je tu více než dvojnásobek lidí oproti celorepublikovému průměru.

„Každý měsíc se bohužel Koryčany pohybují na špici nezaměstnanosti ne jenom v rámci okresu, ale i kraje. Já si myslím, že už to není o výši dotační částky, prostě není zájem tady stavět, obecně,“ je přesvědčená nezávislá koryčanská starostka Hana Jamborová.

Získání dotace má i několik jasně stanovených podmínek. „Je to udělané tak, že stavebník to dostane až v momentě, kdy je stavba zkolaudovaná. Jsou tam ještě další podmínky, například ta, že minimálně jedna osoba tam musí mít trvalé bydliště. Kolaudace musí proběhnout od momentu vydání stavebního povolení do dvou let,“ upřesňuje Horák.

Dvě stě tisíc korun na demolici starého domu v Koryčanech sedm let nikdo nechce. Dotaci přesto radnice bude dál nabízet s vírou, že si jednou mladí do klidného městečka cestu najdou.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme