Kostel na Karlově bude mít tři nové zvony. Do města je přivezli po Vltavě

Tři nové zvony bude mít kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého v Praze na Karlově. Vyrobili je zvonaři v polském Přemyšli. Poslední část cesty do metropole zvony putovaly po Vltavě, což má i svůj symbolický rozměr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové zvony pro kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze.

Nové zvony pro kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze. | Foto: Radek Duchoň

„Největší zvon je zasvěcený Panně Marii, prostřední svatému Karlu Velikému, patronu karlovského kostela, a ten nejmenší je zasvěcený svatému Albertu Velikému, to je patron učenců a vědců,“ vysvětlil jáhen při karlovském kostelu Jiří Ignác Laňka.

Zvony váží 1450, 800 a 420 kilogramů. Z nákladního auta na loď je proto dnes ráno v Roudnici nad Labem překládala specializovaná firma. Přihlíželo tomu i několik desítek lidí, kteří se před tím zúčastnili děkovné mše v roudnickém klášterním kostele Narození Panny Marie.

Kapitán lodi Jan Hamza přiznal, že náklad je to pro něj neobvyklý, plavidlo prý vozí spíše pasažéry. „Nicméně taková příležitost se jen tak neopakuje,“ poznamenal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestě zvonů pro kostel na pražském Karlově natáčel redaktor Radek Duchoň

Karlovský kostel velké zvony nemá od druhé světové války, zůstal mu jen menší umíráček.

„Máme poslední doložené zprávy o zvonech na Karlově z roku 1611, kdy je z kostelní věže shodili Pražané – bylo to v době útoku Pasovských na Prahu. Poslední zvony se tam dostaly v roce 1939, a ty po třech letech nařídila německá okupační správa sundat a převézt do Německa,“ doplnil Laňka.

Peníze na nové zvony získala římskokatolická církev třeba z kostelní sbírky a také z darů mecenášů.

Poslední část cesty měla i svůj symbolický význam. Proto, že se plulo kolem míst spojených s českou historií (Levý Hradec), ale i kvůli přítomnosti členů spolku Četnická pátrací stanice Praha, který se věnuje historii četnictva a bezpečnostních sborů.

„Jejich přítomnost bude odkazovat na propojení karlovského chrámu s duchovním životem Policie ČR a ostatních bezpečnostních sborů,“ píše se ve zprávě na webu kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého.

Dnes budou zatím zvony v kostele jen vystavené. Zvonit by měly od podzimu.

ČRo, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme