Kostel sv. Vavřince na Těrlicku skrývá temné tajemství minulosti

Psal se rok 1962 a Těrlicko přišlo o svůj chrám Svaté Trojice. Co nezvládly nálože, dokonala tehdy voda. Tamní farnost sice nezachránila stavbu, ale barokní inventář dodnes opatruje jako oko v hlavě. Na půdě Kostela sv. Vavřince tak leží nejeden dávný skvost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzkříšení

Vzkříšení | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Nejde to, tak sem se nedostaneme.“ Zámek kostela v těrlické osadě Kostelec nakonec povolil. I když dnes lidé míří za mší spíš do okolí, v osudném roce 1962 v něm našli azyl všichni tamní katolíci, připomíná kněz Jiří Sedláček.

„Sídlo farnosti bylo v Těrlicku v centru obce. Kostel, fara, škola, pošta, lékař, hospoda. Všechno je pod vodou zatopené,“ říká Sedláček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se přesvědčil redaktor Stanislav Janalík, stopy dávné minulosti ani dnes úplně nezmizely

Za zavřenými dveřmi dnes navíc skrývá cenné barokní dědictví, které připomíná tehdy zatopený chrám svaté Trojice.

„Obraz Panny Marie Těrlické, obraz Nejsvěžejší trojice, který byl na hlavním oltáři, obraz Ukřižování a některé sochy v kostele. Na půdě stará Křížová cesta a další a další,“ vyjmenovává Sedláček.

Legenda o Černé kněžně

Dávné předměty z půdy navíc možná v budoucnu najdou domov v novém církevním centru, které farnost plánuje v samotném srdci obce. Pro řadu věřících je dnes totiž kopec v Kostelci přece jen z ruky, a tak kněz Jiří Sedláček mše slouží v provizorních prostorách.

„Dnešní farníci se mohou setkávat i v nové škole v Těrlicku, v centru, kde máme pravidelné bohoslužby v neděli a jedenkrát v týdnu. Podle situace, středa nebo čtvrtek,“ potvrzuje kněz.

Vzdálený kopec, na kterém kostel sv. Vavřince stojí, navíc má i další tajemství. Generace si předávají různé varianty legendy o Černé kněžně. Paní Dagmar Gojová od své babičky v dětství slýchávala její příběh pravidelně.

„Vždycky mi bylo řečeno, že Černá kněžna, jak se odněkud vracela, tak se propadla i s kočárem na Těrlické skále. Údajně to mělo být tam, kde leží teď Hotel Fridrich,“ říká Gojová. Jedním dechem ale dodává, že variant pověsti existuje nespočet. A podle některých se zjevuje právě v kostele.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme