Kostelní zvon z Košic u Kutné Hory čeká cesta do Německa

Zvon z kostela v malé vesničce Košice u Kutné Hory musí kvůli opravě až do Německa. Předtím je ale nezbytné zvon z věže dostat dolů na zem a právě tento úkol si odborníci naplánovali na dnešní odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvon - ilustrační obrázek | Foto: Tomáš Kubelka

Starobylé zvony z kostelní věže v Košicích spatřily podle odborníků světlo světa už v druhé polovině patnáctého století. Prý mají dokonce zásadní význam pro zmapování vztahů mezi tehdejšími zvonařskými dílnami.

Zvonit se teď dá ale pouze na jeden z nich. Starší zvon vlivem vytlučení praskl a čeká na obnovu. S tou se teď může konečně začít. Nikoli ovšem v české dílně, zvon totiž čeká cesta do Německa. Stavební technik Dušan Šustek vysvětluje proč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kostelní zvon z Košic čeká oprava v Německu. Podrobnosti od redaktora Michala Trnky v Ranním Radiožurnálu.

„V ČR neexistuje ani firma, ani člověk, který by měl licenci na takovou opravu prasklého zvonu. Dojde k lokálnímu převaření praskliny a měl by být vrácen zpět,“ uvedl.

Dnes odpoledne chtějí odborníci téměř tři metráky vážící kostelní zvon dostat na zem. Použijí k tomu dvojité kladky a odhadují, že úkol by mohli zvládnout asi tak za půl hodiny.

Michal Trnka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme