Kosti nalezené u školy na Zbraslavi už jsou starší. Nemáme podezření na zločin, uvedla policie

Kdo byl člověk, jehož kosti se letos v červnu našly v zemi u zbraslavské základní školy, zůstane zřejmě tajemstvím. Policie případ takzvaně „uložila“ s tím, že se jedná o už starší ostatky a že nemá podezření na trestný čin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr vzorku z kosti k analýze DNA | Foto: Kriminalistický ústav

Ostatky se našly na konci června u ZŠ Vladislava Vančury, když dělníci kvůli hydroizolaci odkryli základy budovy.

„Podle odborného vyjádření se jedná o kosti starší více než dvacet let,“ popsal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Zemřelý byl pravděpodobně dospělý muž a kosti podle expertízy nenesou žádné známky, že by zemřel násilnou smrtí.

„Nenesou žádné traumatické, patologické ani degenerační změny. Na základě tohoto vyjádření a absence jakéhokoliv podezření na trestný čin byl z naší strany případ uložen,“ doplnil Daněk.

Jak a kdy se mohly kosti do hlíny dostat, tak lze jen spekulovat. „Vůbec netušíme,“ uvedla zástupkyně ředitele zbraslavské školy Iva Petrtýlová.

Ta prý od doby, kdy si kriminalisté kosti odvezli, nemá žádné podrobnější informace. „Nikdo s námi nemluvil, navíc škola byla zavřená,“ dodala.

Chod školy podle ní nález nijak neovlivní, dělníci hned po odjezdu policistů mohli pokračovat v práci a místo už je nyní překryté.

Po 20 letech už se nepátrá

To, že policie dál nepátrá po tom, komu kosti patřily, je podle Daňka v případě, jako je ten zbraslavský, běžné.

„V případě, že by se jednalo o nález, který by vykazoval podezření z násilné smrti a nález by byl mladšího data než 20 let, policisté by začali věc prošetřovat. Tedy začali by pátrat po totožnosti zemřelého a prověřili by i databáze pohřešovaných osob,“ uvedl Daněk.

V takové databázi jsou pohřešovaní právě oněch 20 let. „Osoby, které jsou hledané více než 20 let, se z databáze vyřazují a již se po nich nepátrá. Dvacetiletá doba se totiž vztahuje i k promlčecí lhůtě,“ poznamenal mluvčí.

Podobně jako v případě zbraslavského nálezu by to mohlo dopadnout i s kostmi objevenými v červenci při výkopových pracích na pražském Strahově.

„S největší pravděpodobností se jedná o bývalou navážku, kdy kosti byly navezené v minulosti z nezjištěného místa, pravděpodobně z nějakého zrušeného hřbitova. Odhad stáří kostí byl určen na více než 100 let. I tento kosterní nález skončil na kriminalistickém ústavu k provedení odborného zkoumání,“ uzavřel Daněk.

Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme