Kostra velryby přečká rekonstrukci Národního muzea na místě. Zahalí ji 19tunový obal

Stavbaři v Národním muzeu dokončují speciální schránku na známou kostru velryby, která je zde už od konce 19. století. Přes dvacet metrů dlouhá kostra plejtváka myšoka zůstává ve velkém výstavním sále i během rozsáhlé rekonstrukce. Velryba, která je symbolem Národního muzea, opravy sálu přečká v klimatizovaném obalu, který ji ochrání před prachem a vysokými teplotami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plejtvák v dvouplášťovém obalu v NM

Plejtvák v dvouplášťovém obalu v NM | Foto: Národní muzeum

„Je to ocelová konstrukce, která je zavěšená ke stropu. Sestává z 19 tun oceli, “ popisuje ochranný obal kostry velryby Jan Kučera, vedoucí rekonstrukčních prací v Národním muzeu.

Kostra je pokrytá netkanou textilií, přes kterou je ještě natažená tenká fólie. „Zajišťuje prachotěsnost,“ vysvětluje technik Radek Začal s tím, že fólie zároveň udržuje patřičnou vlhkost a teplotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

19 tun – tolik váží speciální schránka, která bude chránit ohromnou kostru velryby během rekonstrukce Národního muzea

„Kolem 40 až 55 procent vlhkosti a 20 až 21 stupně celsia,“ upřesňuje podmínky hlavní manažerka expozic Dagmar Fialová. Podle ní je ovšem kostra na střídání teplot zvyklá.

„Je tady vystavena od 90. let 19. století. Vzhledem k tomu, že objekt neměl vůbec žádnou klimatizaci, je exponát až na určitá promaštění ve velmi dobrém stavu. V podstatě mu teď bude lépe, než mu bylo,“ říká.

Kostru plejtváka myšoka ještě před zabalením do ochranného obalu vyčistili restaurátoři. Další práce budou následovat.

„Až se dokončí hrubá stavba a budeme ji moci odstrojit, tak nastoupí týmy restaurátorů a uvedou ji do vystavitelného stavu,“ potvrzuje Fialová.

Návštěvníci znovu uvidí kostru velryby z roku 1885 nejdřív za dva roky. V říjnu 2018 by měla být rekonstrukce Národního muzea hotová.

Plejtvák v dvouplášťovém obalu v NM | Foto: Národní muzeum

msk, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme