Koupaliště ve Sloupu v Čechách hostilo ojedinělou soutěž parašutistů

Ojedinělý závod v přistání na pontonu na vodní hladině se málem nekonal. Soutěž parašutistů ve Sloupu v Čechách na Českolipsku dlouho provázela nepřízeň počasí. Kvůli nízké oblačnosti, dešti a hrozící bouřce čekali soutěžící několik hodin, než budou moci vyskočit z letadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parašutista. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Mařas

„Návštěvníků tady může být kolem padesáti a stále čekáme. Čekáme, až se zlepší počasí, a doufám, že se to podaří a návštěvníci si užijí to, proč přišli,“ hodnotí situaci správce sloupského koupaliště Vít Černý.

Břetislav Brodský má dopoledne hlídat hladinu, kdyby některý z parašutistů netrefil doskokovou plochu a skončil ve vodě. Počasí soutěži nepřeje. „Vypadá to, že se vzduch začíná ohřívat a kolem druhé odpoledne by se to mělo rozplynout. Pak budou podmínky pro skákání,“ říká.

Za několik hodin se soutěžící dočkají lepšího počasí. Definitivní to ale není. „Vypadá to, že nám počasí začíná přát. Jdeme to zkusit a uvidíme. Je jedna hodina, tak by se mohlo v půl druhé začít se soutěží," říká ředitel soutěže Karel Spejchal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soutěž parašutistů sledoval reportér Tomáš Mařas

„Aby byla soutěž regulérní, stačí dvě tři kola. Sešlo se nás tady na závodu osm. Plno lidí odradilo počasí,“ dodává.

Pět hodin poté, co měl začít závod, se začíná uklízet doskočiště. Jako první mizí pod střechu digitální displej. Závod ale nekončí.

„Vypadá to, že bude přeháňka. Je nesmysl, aby to zmoklo. Připravujeme se na déšť. Teď jde o to, co nám udělá ta bouřka,“ vysvětluje Spejchal.

Soutěžící kvůli špatnému počasí posedávají pod zastřešenou terasou a vzhlížejí k obloze, kdy se rozplyne nízká oblačnost nebo přestane pršet. Po více než šesti hodinách čekání se nakonec počasí umoudřuje a začíná se soutěžit.

Podvečerní seskoky jsou prý nejhezčí

Z letadla se jako první vyhazuje takzvaná fléra. Podle ní se pozná směr náletu. Předskokanem je úřadující juniorský mistr světa Bonifác Hájek. Do středu doskočiště se netrefil.

„Tohle je úplně cizí padák a já skáču na úplně jiném. Každý má nastavený padák podle sebe. Na to nastavení je potřeba několik kvalitních seskoků. Tohle byla spíš sranda,“ vysvětluje.

I když se se soutěží začalo v pozdějších hodinách, každý ze závodníků má šanci si ještě skočit třikrát.

„Teď budeme mít krásné seskoky k západu slunce. To jsou pro parašutisty nejkrásnější seskoky,“ hodnotí podvečerní seskoky ředitel soutěže Karel Spejchal. Přestože parašutistům zpočátku počasí nepřálo, na letovisko nezanevřeli a příští rok tu opět chtějí pořádat soutěž v seskoku na ponton.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme