Koupání ve vodní nádrži Brušperk je podle hygieniků stále rizikové

Kvůli výskytu cerkárií hygienici nedoporučují koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Drobné parazity objevili ve vodě už loni a varování prodloužili i pro letošní sezonu. V Moravskoslezském kraji jde přitom o výjimku. Dalších více než 20 koupacích míst ve volné přírodě, které jsou pod dohledem hygieniků, je zatím v pořádku. Cerkárie mohou způsobit potíže zejména citlivějším osobám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákupské koupaliště prošlo změnami, loni totiž hygienici ve vodě prokázali výskyt cerkárií | Foto: Tomáš Mařas

Voda v nádrži, která se nachází mezi poli na okraji Brušperku, vypadá na první pohled docela čistě. Riziko si tak ne všichni koupající uvědomují.

Cedule s upozorněním na výskyt cerkárií ve vodě je přitom přímo před přehradou. Včetně popisu toho, co mohou tito parazité lidem způsobit.

„Ve chvíli, kdy napadnou člověka, se zavrtají do kůže, ale tím, že člověk není konečný hostitel, v té kůži umírají. To znamená, že poprvé ta reakce není žádná, ale podruhé když vstoupíte do takovéto vody, vzniká imunitní reakce organismu,“ přibližuje ostravský hygienik Radim Mudra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koupání ve vodní nádrži Brušperk je podle hygieniků stále rizikové

Jde hlavně o nepříjemnou svědivou vyrážku, ale i o průjem či nevolnost. Opakované infekce mohou vyvolat i bouřlivější alergické reakce.

Parazity přenášejí hlavně kachny. Z jejich trusu se líhnou larvy, které pak rostou v těle vodních plžů. Proto cerkárie z vodní nádrže hned tak nezmizí.

„Kačenky odletí, ale napadení šneci tam zůstanou. Cerkáriemi jsou v podstatě napadeni na celý život. Pokud nevyhynou nebo pokud se neprovede nějaký razantní krok v rámci biotopu, tak tam ta nákaza je,“ dodává Mudra.

Pro snížení rizika hygienici radí namazat se před vstupem do vody odolným krémem a omezit dobu koupání.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme