Kožní lékaři nabízejí preventivní prohlídky. Je Evropský den melanomu

Před rizikem vzniku nádorů kůže dnes varují kožní lékaři. Také v nemocnicích v Ústí nad Labem a Chomutově se mohli lidé, kteří mají pochybnosti o některých svých kožních útvarech, objednat na preventivní prohlídku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stan proti melanomu na Václavském náměstí

Stan proti melanomu na Václavském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Při preventivní prohlídce lékař zkontroluje kožní znaménka a pihy a také poradí, jak se chránit před sluncem.

Je známo, že zejména neopatrné opalování může být příčinou vzniku rakoviny kůže - tzv. melanomu.

Světlé opalovací typy lidí by tedy obecně měly používat co nejvyšší ochranný faktor opalovacích krémů, a to i tehdy, když se nebudou cíleně opalovat. Ochrana je na místě i při běžném pohybu venku, když je intenzita slunečního svitu vysoká.

Když se zájemci nepodaří absolvovat preventivní prohlídku kůže dnes, může se objednat na jindy. Dnešek je sice Evropský den melanomu, který lékaři využívají k osvětě, ale neznamená to, že by jindy nebylo vyšetření možné.

Melanom
Melanom je rakovinný nádor kůže. Způsoben je nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk, melanocytů. Nacházet se může i ve střevě nebo oku. Jedinou možnou léčbou je chirurgické odstranění nádoru před dosažením tloušťky 1 mm.

Na kožní oddělení by ale lidé měli zavítat vždy, když pozorují například neobvyklé zvětšení nějaké pihy nebo se začnou objevovat nová znaménka. Lékař přitom zjistí, jestli jde o procesy neškodné, nebo zda se jedná o zárodek rakoviny kůže.

Rakovina kůže patří k velmi častým nádorovým onemocněním. Mezi nejčastější druhy patří bazaliom, melanom a spinaliom. Příznaky onemocnění pak mohou být nepravidelný tvar znaménka, změna barvy stávajícího znaménka, krvácení, ztvrdnutí, svědění nebo pálení znaménka.

Poslední čísla Ústavu zdravotnických informací z roku 2009 ukazují, že v Ústeckém kraji onemocnělo rakovinou kůže skoro 1300 lidí.

Gabriela Hauptvogelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme