Kradené věci vykupuje podle České obchodní inspekce každá třetí sběrna kovů

Zloděj kovů z Mostecka připomněl požadavek starostů ze Šluknovského výběžku. Zatím neznámý muž přesekl na trati mezi Mostem a Českými Zlatníky kabel pod napětím několika tisíc voltů. Na krádež reagovali starostové ze Šluknovska. Ti volají po změnách zákona pro výkup kovů už dlouho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sběrné suroviny - hala, kde se šrot podle druhu lisuje do balíků

Sběrné suroviny - hala, kde se šrot podle druhu lisuje do balíků | Foto: Gabriela Hauptvogelová

V tamních sběrnách se totiž zakázané a na první pohled kradené věci stále vykupují. Podle České obchodní inspekce se kradené věci najdou v jedné ze tří sběren.

„Česká obchodní inspekce v průběhu prvního pololetí letošního roku zkontrolovala téměř 200 sběren odpadních surovin. Porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele nebo jinými právními předpisy zjistila ve více než třetině z nich,“ říká Miloslava Fléglová z České obchodní inspekce.

Na dodržování zákonů a vyhlášek u sběren dohlíží Česká inspekce životního prostředí. Ta jim pak může za výkup zakázaných předmětů udělit pokutu. To, jak fungují z pohledu spotřebitelů, kontroluje Česká obchodní inspekce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sběrnách, které vykupují kradené věci, natáčela redaktorka ČRo Věra Masopustová

„Pracovníci České obchodní inspekce přijíždějí do sběrny s nějakým odpadem, mezi nímž jsou i výrobky, které sběrny ze zákona nesmějí vykupovat, například kanály, kryty veřejného osvětlení nebo dopravní značení. V případě, že tyto výrobky jsou vykoupeny v rozporu se zákonem, postupujeme tato zjištění k dalším opatřením České inspekci životního prostředí,“ říká Fléglová.

Asi největší problémy dělají zloději kovů na železnici. Nedávný případ krádeže kabelů železničního zabezpečení málem připravil zloděje o život. Neznámý muž totiž přesekl na trati mezi Mostem a Českými Zlatníky kabel pod napětím několika tisíc voltů.

Správa železniční dopravní cesty už dokonce vydala katalog nejčastěji scizovaných součástí železničního zařízení.

„Nejčastějšími případy, co se krade na železnici, jsou kabely, vodiče a elektroinstalační materiál, následují barevné kovy, výrobky z nich a v podstatě odpad z nich,“ říká Jan Melša z policejního prezidia.

Sběrné suroviny - hromada šrotu rozřezaná na kusy a připravená k odvozu do slévárny | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Krádeží kovů už mají dost i starostové. Takový poklop na kanál přijde obec na několik tisíc korun a ve sběrně za něj zaplatí několik stovek. Mizí i dopravní značky nebo kryty od osvětlení.

Dost už řekli starostové ze Šluknovska a požadavek na zpřísnění režimu výkupu barevných kovů zařadili do svého desatera požadavků na vládu Petra Nečase.

Podle starosty Jiřetína pod Jedlovou Josef Zosera by se například mohlo za výkup platit ne na ruku, ale na běžný účet:

„Kde by ten, kdo přiveze toto použité zboží, musel předložit občanský průkaz a číslo svého konta, na které by se mu poté poslal příslušný obnos.“

Josef Suk, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme