Krajská zdravotní má vrátit evropské dotace. Ta pochybení odmítá

Akciová společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic v Ústeckém kraji, zřejmě bude muset vykrýt nečekanou díru v rozpočtu. Evropská komise totiž požaduje, aby společnost vrátila 417 milionů korun, které dostala jako dotaci na nákup zdravotnických přístrojů. Komise to napsala Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Peníze dostala firma na nákup zdravotnických přístrojů. Podle Evropské komise, která vycházela z nálezu českého antimonopolního úřadu a auditu Ministerstva financí, byl ale nákup v roce 2008 předražený o 31 milionů.

Samotné vedení firmy rozhodnutí Evropské komise překvapilo. Radiožurnálu to potvrdil předseda představenstva Radek Scherfer. „Nemám informaci o tom, že by Krajská zdravotní jakkoli pochybila. Úřad regionální rady několikrát od začátku výběrové řízení kontroloval a neshledal žádné pochybení,“ řekl v Ozvěnách dne. Dodal, že vedení firmy zatím nemá žádné oficiální stanovisko o vracení dotace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer A senátorka Alena Dernerová zvolená za hnutí Severočeši.cz.

Nákupem přístrojů do nemocnic Krajské zdravotní se třikrát zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a udělil vysoké pokuty. Ministerstvo financí podalo loni v prosinci trestní oznámení kvůli údajnému plýtvání. Výsledky auditu, které naznačují, že nákupy byly předražené, schválili poslanci sněmovního kontrolního výboru.

Scherfer v Ozvěnách dne uvedl, že netuší, kde se berou pochybnosti a podezření. „Úřadem Regionální rady, se kterým jsme v celé problematice spolupracovali de facto od začátku, od roku 2007, několikrát proběhla kontrola jejich pracovníky, nikdy nebylo nic shledáno. My jsme to prověřovali vnitřní kontrolou a také jsme neodhalili žádné nedostatky,“ řekl.

Vysvětlil, že za 417 milionů korun se pořídilo zhruba osm set přístrojů do pěti nemocnic Ústeckého kraje. „De facto se jednalo, že Krajská zdravotní před tím, než byly přístroje pořízeny, byla přístrojově podhodnocena a nákup ji vrátil zpátky do nemocnic 21. století,“ uvedl.

Dodal, že nechápe, co znamená předražení přístrojů. „Na základě jakých ceníků co bylo předraženo? Já žádný ceník neznám. Domnívám se, že všechny ceny byly koncipovány na základě výběrového řízení a podílely se na nich autority v oboru,“ dodal předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.

‘České úřady nikdy nekonají‘

Evropský komisař pro regionální politiku obdržel dopis, v němž je požadována kontrola čerpání evropských fondů od roku 2007 do letošního roku. Jeho signatářkou byla senátorka Alena Dernerová zvolená za hnutí Severočeši.cz. Ta v Ozvěnách dne
uvedla, že dopis vznikl v souvislosti s aktivitami Krajské zdravotní a také s tím, jak české úřady postupují v rámci kontrol.

„Krajská zdravotní od samého začátku ví, že je na tenkém ledě. V lednu 2009 jsem vystoupila v krajském zastupitelstvu s dotazem na dva předražené přístroje. Místo odpovědi následovalo něco úplně jiného. A myslím, že kdyby tehdy Krajská zdravotní začala nad mým dotazem uvažovat, nemusela se dostat do této slepé uličky,“ uvedla.

Podle ní měly v případě podezření na plýtvání sice razantněji zakročit české úřady dřív, než se do věci vložila Evropská komise, ale jak zdůraznila, ‘české úřady nikdy nekonají‘. „Nám teď musí říkat, co je právo a pořádek, zahraničí,“ zdůraznila senátorka Alena Dernerová.

Krajská zdravotní se ještě může odvolat a požádat evropskou Regionální radu o prominutí části sankce.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme