Krajská zdravotní zrušila zakázku na IT služby pro nemocnice z Ústecka

O výpočetní techniku a systémy se v nemocnicích v Mostě, Chomutově, Teplicích, Ústí nad Labem a Děčíně bude dál starat sama Krajská zdravotní. Představenstvo společnosti totiž dnes zrušilo zakázku na to, aby vše zajišťovala cizí firma. Rozhodlo tak i proto, že zakázku prověřuje antimonopolní úřad a policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Desetiletá zakázka za více než tři miliardy korun byla vypsána loni v březnu. Na podzim komise doporučila, aby ji získal jeden ze čtyř zájemců. Představenstvo Krajské zdravotní ale dnes výběrové řízení zrušilo.

Především z obav, že by společnost nakonec neměla na zaplacení, a to i přesto, že vedení v čele s předsedou představenstva Radkem Scherferem od jara mluvilo o tom, že ať už budou příjmy od zdravotních pojišťoven jakékoliv, firma na to prostředky mít bude.

Teď Krajská zdravotní argumentuje tím, že takzvaná úhradová vyhláška nakonec dopadla jinak, než vedení společnosti očekávalo, a od pojišťoven tak dostane méně peněz. Před nedostatkem prostředků varovalo i ministerstvo financí. Jde totiž o velký závazek na dlouhou dobu, na což už od začátku upozorňovali i kritici zakázky.

Vedení firmy neočekává, že by v případě odvolání některé z přihlášených zájemců měla platit nějakou pokutu. Zrušení soutěže znamená i to, že Krajská zdravotní může investovat do zastaralé techniky nebo systémů, což se kvůli neukončené soutěži dosud odkládalo, protože to bylo předmětem zakázky.

Nemocnice v Ústeckém kraji potřebují co nejdříve vyřešit například rozbité úložiště rentgenových snímků. Lékaři se totiž nedostanou k záznamům z let 2003 až 2010. Představenstvo Krajské zdravotní proto už dnes odsouhlasilo vypsání zakázky, která by měla tento problém zhruba na dalších pět let vyřešit.

Podle šéfa výpočetní techniky Krajské zdravotní Jaroslava Peldřimovského už také docházejí pevné disky, na kterých musí nemocnice ze zákona archivovat různá data o pacientech a průběhu jejich léčby. Prý už v polovině roku budou plné.

Gabriela Hauptvogelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme