Krajský soud v Brně zpřísnil trest exstarostce Terezína na Hodonínsku

Brněnský krajský soud zpřísnil trest pro bývalou starostku Terezína na Hodonínsku Miroslavu Vykydalovou. Některé její skutky, které popisuje obžaloba, ale musí znovu posoudit okresní soud v Hodoníně. Část původního rozsudku ale krajský soud potvrdil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Comstock Images

Za úvěrový podvod, padělání veřejné listiny, zpronevěru a zneužití pravomoci úřední osoby dostala tříletou podmínku. Navíc jí krajský soud zakázal výkon činnosti starostky a radní na dobu pěti let. Trestných činů se měla dopustit před šesti lety v souvislosti s budováním startovacích bytů nad obecním úřadem. Jednání sledovala Vlasta Gajdošíková.

Podle krajského soudu je exstarostka odpovědná za to, že se obec zadlužila a dostala se do exekuce. Okresní soud ale musí znovu posoudit, jestli šlo o čin úmyslný nebo nedbalostní.

„Státní zastupitelství je toho názoru, že jde o úmyslné jednání, soud byl názoru, že je nedbalostní, a odvolací soud tvrdí, že jde rovněž o úmyslný trestný čin. Takže uvidíme, jak to bude dál pokračovat,“ řekla státní zástupkyně Štěpánka Růžičková.

Obci vznikla škoda 20 milionů

Okresní soud v Hodoníně také musí rozhodnout o náhradě škody, která Terezínu vznikla. Podle právního zmocněnce obce Petra Vytopila jde o 20 milionů korun.

„Pro takhle velkou obec je ta škoda, kterou způsobila činnost, která byla v rozsudku popsána, víceméně katastrofální,“ řekl právní zmocněnec obce Petr Vytopil a dodal:

„To znamená, že čekat, než rozhodne soud v občansko-právním řízení, znovu zahájit celé řízení, když soud má veškeré podklady, by bylo neadekvátní, a proto očekáváme, že soud o náhradě škody rozhodne tak, abychom mohli potom jeho závěry přezkoumat.“

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme