Krajský úřad v Ostravě prověřuje, jak lidé naložili s dotacemi na moderní kotle

Takzvané kotlíkové dotace jsou peníze, které dává Moravskoslezský kraj spolu s ministerstvem životního prostředí domácnostem na moderní a hlavně ekologické topení. Na boj se smogem se takto podařilo rozdělit už desítky milionů korun. Dnes začala na Ostravsku série kontrol. Každý žadatel musí dokázat, co si za veřejné peníze doopravdy pořídil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín. Ilustrační foto. | Foto: Ladislav Bába

Cílem první státní dotační kontroly se stal dům pana Zdeňka v Pustějově na Novojičínsku. Z auta vystoupily dvě krajské úřednice a hned začaly vyplňovat formuláře a pokládat otázky.

Zajímaly se především o masivní kotel na biomasu a v rámci pečlivého průzkumu vyfotografovaly dokonce i popel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Knitl se zúčastnil první namátkové kontroly v rodinném domě

„Kontroloval se přesný typ kotle, topný materiál, zda odpovídá tomu, na co je kotel certifikován, a faktury za nakoupený materiál. Tři topné sezony zpětně si musí materiály jakýmsi způsobem skladovat,“ vysvětlila úřednice Simona Bartečková.

Pan Zdeněk prý důkladností kontroly překvapen nebyl. Na kotel dostal loni 40 tisíc korun, přidal úspory a plně automatický stroj mu zatím dělá radost.

„Já to beru. Samozřejmě jsem využil té možnosti, protože jsem měl v plánu, že vyměním stávající kotel na tuhá paliva, který mi sloužil třicet let. Šel jsem tady do toho systému,“ upozornil.

S první kotlíkovou kontrolou byly nakonec úřednice spokojeny. „Kontrola dopadla dobře, nebyla zjištěna žádná pochybení v rozporu se smlouvou či dotačním programem,“ uzavřela Bartečková.

Peníze na kotle od státu a kraje si zatím domácnosti většinou pochvalují. Teď ale musí počítat s možností, že i u nich se zastaví namátková kontrola.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme