Královédvorská Léčebna zrakových vad slaví 60. výročí, pomáhá dětem už od roku 1953

Ve Dvoře Králové nad Labem už šedesát let pomáhá dětem Léčebna zrakových vad. Specializuje se hlavně na děti od 4 do 10 let, které šilhají nebo jsou tupozraké. V současnosti je to jediné zařízení svého druhu v republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oční vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Ročně se v Léčebně zrakových vad ve Dvoře Králové na Labem léčí zhruba 200 dětí, které trpí buď šilhavostí nebo tupozrakostí. Běžně léčí děti, kterým je mezi čtyřmi a deseti lety, po domluvě s lékaři je ale možné, aby léčebnu navštěvovaly i mladší nebo starší děti.

Šilhavostí je v Česku postiženo 4 až 6 procent dětské populace s tím, že u poloviny z nich se objevuje i tupozrakost. U ní obzvlášť je důležitá včasná léčba, protože u dospělých je neléčitelná a člověk pak ztrácí schopnost prostorového vidění.

Děti jsou v léčebně vždy 6 až 7 týdnů, za rok je těchto turnusů sedm. Najednou tam může být maximálně třicet dětí, o které se pak stará celkem dvacet pracovníků. Mezi nimi jsou samozřejmě lékaři, sestry, několik odbornic na dětské oční vady.

V léčebně funguje také speciální mateřská a základní škola, nechybí ani vychovatelky a učitelky.

Pobyt dítěte v zařízení navrhuje oční lékař dítěte společně s praktickým lékařem. Schválit ho pak musí pojišťovna, která pobyt dítěte hradí. Rodiče platí pouze příslušný regulační poplatek.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme