Královéhradecká policie varuje lidi v nákupních centrech před kapsáři

S blížícími se Velikonocemi se hradečtí policisté zaměřují na prevenci před kapesními krádežemi. Například ve velkých nákupních centrech varují návštěvníky před zloději a radí jim, jak takovým drobným krádežím předcházet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodní centrum | Foto: Tomáš Adamec

"Mladá paní, my jsme tady za Policii České republiky a upozorňujeme na kapesní krádeže. Já vidím, že máte kabelku na košíčku, chci se zeptat, máte tam peněženku?"
"Mám, no."
"A nebojíte se, že o ni přijdete?"
"Tak snažím se si to hlídat."

Taková byla častá odpověď nakupujících, které policisté přistihli, že nemají své peněženky po celou dobu pod dozorem. Pro zloděje je to podle Lenky Burýškové z hradecké policie jako pobídka pro krádež:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o prevenci před kapesními krádežemi natočil v jednom z hradeckých nákupních center redaktor Bohuslav Štěpánek

"Ženy ve většině případů nechávají kabelky zavěšené na košících, někteří mladší muži pak nosí batohy na zádech a tam je to velmi zranitelné místo, kdy vlastně mnohdy ani nepoznají, že o tu peněženku nebo doklady mohou přijít," upozorňuje.

Zloději totiž potřebují na takovou krádež jen sekundu nepozornosti a okradený to většinou zjistí až u pokladny, kdy chce platit za vybrané zboží. Ochrana proti kapsářům je přitom jednoduchá a mnoho lidí ji podceňuje.

V jednom z hradeckých hypermarketů byla nakupovat i Pavlína Šejnová, která má už s krádeží vlastní zkušenosti - z Brna:

"Když jsem byla na koleji, tak jsem jela na hlavák v tramvaji, no a měla jsem taky tašku přes rameno, ale peněženku jsem měla v přední kapse. A když jsem přijela na hlavák, tak už tam nebyla," popisuje.

"Já vždycky radím, aby měli peníze nejlépe u sebe v kapse na těle, muži ve vnitřní straně bundy, saka, ženy pak v nějaké zapnuté kabelce, kterou budou držet přímo na těle a budou ji mít neustále pod dozorem," doporučuje Lenka Burýšková.

Každoročně řeší policisté v Královéhradeckém kraji zhruba tři stovky podobných kapesních krádeží, jen na Hradecku jich je kolem stovky.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme