Královéhradecké lesy hlídají před zloději dřeva, vandaly a pytláky fotopasti

Statisíce korun stojí ročně královéhradecké městské lesy likvidace černých skládek, krádeže dřeva, pytláctví, nebo vandalizmus. Lesníci nemohou být všude a tak jim pomáhají fotopasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotopast v královéhradeckých lesích | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Jde o odolné fotoaparáty, které reagují na pohyb a fotografie pak odesílají na mobilní telefony lesníků. Ti pak mohou na místo okamžitě vyrazit třeba v doprovodu městských strážníků.

„Umí vyfotit veškerý pohyb. Každého, kdo se přiblíží do vzdálenosti zhruba 20 metrů. Funguje i v noci, můžete být půl metru od ní a nevšimnete si jí,“ říká Karel Dunas z městských lesů. Míst na hlídání je podle něj spousta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do královéhradeckých lesů se s mikrofonem vypravil Jiří Fremuth

„Začali jsme s tím tento rok, kontrolujeme lesy a rybníky, tam pytláctví přijde, až se oteplí. Ztrácí se dřevo v lesích, začaly se nám ztrácet závory, asi sběrači kovů je začali odřezávat a vozit do výkupů,“ popisuje Dunas.

Fotopasti sledují nejen pytláky, ale i zvěř, která do lesa patří.

„Používáme to i k monitorování zvěře, která se pohybuje po lese, abychom věděli, co tady máme. Je tam černá zvěř, dančí, srnčí, občas se objeví liška, psík mývalovitý, kuna,“ potvrzuje Karel Dunas.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme