Královéhradecký kraj bude mít za 10 let o tři tisíce méně obyvatel

Lehký pokles obyvatel, méně narozených dětí a více seniorů. Tak bude vypadat podle statistiků Královéhradecký kraj v roce 2023. Demografická křivka sleduje celorepublikové trendy. Na stárnutí obyvatelstva regionu se připravuje i samospráva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě | Foto: Pavla Kopřivová

Během příštích deseti let ubudou v Královéhradeckém kraji přirozenou cestou tři tisíce lidí. „Pro rok 2023 je odhadován počet obyvatel kraje na 552 tisíc osob, což je spíše stabilní vývoj s mírným poklesem,“ říká Věra Varmužová z Českého statistického úřadu.

Měnit se má hlavně věková skladba obyvatelstva. Dětí se bude za deset let rodit zřejmě o deset procent méně než dnes, a naopak bude přibývat seniorů.

„Nadále poroste průměrný věk obyvatel. Ze stávajících 41,8 let vzroste na 44,3 roku. To znamená, že za deset let vzroste zhruba o dva a půl roku.“ Statistička připomíná, že v roce 2023 bude téměř každý čtvrtý obyvatel kraje starší 65 let. Seniorů tak bude o pět procent víc než dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti Královéhradeckého kraje informoval reportér Jiří Fremuth

S demografickými prognózami tak už teď musí pracovat i obce. „Vytvořili jsme nedávno koncepci specifických forem bydlení,“ vysvětluje náměstkyně královéhradeckého primátora pro oblast školství, sociálních věcí a zdravotnictví Anna Maclová.

„Jednou cílovou skupinou jsou právě senioři. Takže máme samozřejmě zmapováno, jaké jsou jejich potřeby a zájmy,“ dodává. Potřeba bude víc domů pro seniory. Plány na stavbu jednoho jsou už připravené.

„Pracovně tomu říkáme Harmonie 3. Tam budou byty zvláštního určení, měl by to být spíš bytový dům s terénní pečovatelskou službou. Ale samozřejmě bude uzpůsoben,“ popisuje Maclová a doplňuje:

„V plánu jsou byty malometrážní, cenově dostupné pro seniory, protože v současné době i do těchto domů přijímáme čím dál tím víc žádostí ne ze zdravotních důvodů, ale z finančních. Ze svých příjmů nemohou senioři platit drahé nájmy v soukromých bytech.“

Odbornost bude žádaná

Pojďme se ale podívat na ty, kteří budou mít za deset let produktivní věk teprve před sebou. Podle ředitele královéhradeckého úřadu práce Martina Horáka budou lidé pravděpodobně nejsnáze hledat uplatnění v podobných oborech jako dnes.

„Česká republika je země s dlouhou průmyslovou tradicí. Nevěřím tomu, že během deseti let by se to nějak výrazně měnilo,“ myslí si Horák a pokračuje:

„To, že se bude měnit charakter průmyslu, že bude snad růst podíl sofistikovanějších technologií, že budou i vyšší nároky na kvalifikovanou, odbornou pracovní sílu, to pravděpodobně ano. Spíše se prohloubí stávající problém nedostatku kvalifikované pracovní síly a bude ještě větší hlad po odbornících.“

Na konec pozitivní zpráva - statistici prognózují další nárůst věku dožití proti dnešku o zhruba dva a půl roku. Chlapci narození v roce 2023 by se mohli v průměru dožít bezmála 79 a dívky pak 84 let. Rozdíl mezi pohlavími by se tak do budoucna měl snižovat.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme