Královéhradecký kraj mírně zdraží jízdné a zruší některé autobusové spoje

Autobusových spojů v Královéhradeckém kraji letos ubude a také se mírně zvedne cena jízdného. Kraj tím chce snížit prokazatelnou ztrátu. Záměr schválili zastupitelé na svém pondělním zasedání. Rušení spojů chtějí ještě projednat s obcemi, které budou moci požádat o zachování některých linek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové chodníky u autobusového nádraží ve Žďáře nad Sázavou bude město reklamovat

Nové chodníky u autobusového nádraží ve Žďáře nad Sázavou bude město reklamovat | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Jízdné v autobusech se zvýší maximálně o dvě koruny. Autobusové spoje se ale budou rušit ve dvou vlnách. Ta první sníží počet naježděných kilometrů už od března.

„Starostové obcí dostanou dopisy, kde bude přílohou seznam linek, kterých se to týká. Tam je možnost, tam my chceme do toho zatáhnout i obce, do spolufinancování,“ vysvětluje sociálně demokratický radní kraje Karel Janeček a pokračuje:

„Potom další změnou, kterou předpokládáme od června, to už bude významnější, to bude dejme tomu přibližně dalších 500 až 550 tisíc kilometrů.“

A právě druhou vlnu rušení spojů chce kraj s obcemi důkladně projednat. Proto plánuje na jarní měsíce setkání s obcemi a se zástupci společnosti OREDO, která hromadnou dopravu v kraji organizuje. Obce mohou požádat o zachování některých spojů.

„Obcím bude nabídnuta možnost finanční spoluúčasti v případě požadavku na zachování provozu. Jedná se o úhradu variabilních nákladů podle typu použitého vozidla v rozmezí 14 až 17 korun za kilometr,“ říká Janeček.

Úspory zdůvodňuje nutností snížit ztrátu, pramenící ze zvýšení DPH a dlouhodobě rostoucích cen pohonných hmot.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme