Královéhradecký kraj povede koalice sociálních demokratů s komunisty

Ve vedení Královehradeckého kraje usednou i komunističtí politici. V úterý dopoledne podepsali krajští lídři ČSSD a KSČM koaliční smlouvu o spolupráci ve vedení kraje. Nad opozicí však budou mít převahu jediného hlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Franc za ČSSD | Foto: Khalil Baalbaki

Sociální demokraté v čele s hejtmanem Lubomírem Francem vedli kraj už v uplynulém volebním období, avšak v koalici se SNK-ED a KDU-ČSL. Nyní bude mít koalice v 45členném zastupitelstvu křehkou většinu jediného hlasu.

Sociální demokraté mají 12 křesel, komunisté 11 a zbylé strany, tedy Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS a hnutí Východočeši, mají dohromady 22 hlasů.

Jednání ČSSD se všemi zástupci stran, které budou v zastupitelstvu, probíhala bezprostředně po volbách, a ČSSD se nakonec dohodla s komunisty velmi hladce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku povolebních vyjednávání v Královéhradeckém kraji informovala reportérka Jiřina Mužíková

V minulém týdnu strany, které zůstanou v opozici, hejtmana vyzvaly opět k jednání a připomněly, že voliči rozdělili hlasy mezi demokraticky volené politické subjekty.

K dalšímu jednání už ale nakonec nedošlo a sociální demokraté jednali pouze s komunisty. Výsledkem je tedy dnes podepsaná koaliční dohoda a podle současného a nejspíše i budoucího hejtmana Lubomíra France z ČSSD se pro obyvatele Královéhradeckého kraje nástupem komunistů do jeho vedení mnoho nezmění.

„Já pevně věřím tomu, že žádné zásadní změny nebudou, protože my jsme v minulém volebním období opravdu dávali důraz na uchování veřejných služeb a jejich kvalitu a pak řešení věcí, které kraj opravdu zajímají: D11, R35, evropské peníze,“ říká Franc a dodává:

„Já jsem zatím ze všech jednání, která jsme vedli s KSČM, nenabyl dojmu, že by mělo dojít k radikální změně. My jsme se shodli na většině věcí, protože tady u těch levicových stran bylo to jednání jednodušší.“

Sociálním demokratům zůstává šest radních, stejně jako měli v minulém volebním období, zbývající tři křesla radních obsadí komunisté. Sníží se počet výborů a jen tři povedou uvolnění předsedové.

Jiřina Šmídová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme