Královéhradečtí policisté kontrolují správné používání bezpečnostních pásů v autě

Po celý týden se na území České republiky koná intenzivní dopravně bezpečnostní akce zaměřená na používání bezpečnostních pásů v autě. Do mezinárodní akce TISPOL se zapojili také policisté Královéhradeckého kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud řidič nezaplatí pokutu na místě, policie s ním sepíše záznam | Foto: Radek Ctibor

Za předchozí dva dny byl podle policejních informací zhruba každý desátý kontrolovaný řidič nepřipoutaný. Lidé se většinou vymlouvají, že jedou jen kousek.

Každý řidič nebo spolujezdec nepoužívající bezpečnostní pás musí za tento přestupek počítat s blokovou pokutou až 2000 korun a třemi trestnými body v bodovém systému.

Smyslem kontrol ale podle policistů není jen dbát na dodržování předpisů. Lidé by si prý měli hlavně uvědomit, že pás jim může zachránit život. V případě nehody totiž hrozí nepřipoutaným osobám vylétnutí z auta, což může vést k mnohem závažnějším zraněním.

Policisté také řidičům s pomocí informačních letáčků radí, jak bezpečnostní pásy správně používat. Jde jak o výškové seřízení pásu na B sloupku auta, tak o nastavení jeho spodní části pod břichem.

Vrchní část by neměla jít ani částečně přes krk, ta spodní by naopak měla být co nejníže, tedy ne přes břicho, ale ve výšce pánevních kostí.
Při nesprávném nastavení se může vrchní část pásu během nárazu nebo jen prudkého brždění bolestivě zaříznout do krku nebo v horším případě člověka vážně zranit.

Stejně tak pokud vede spodní část příliš vysoko přes břicho, může poškodit vnitřnosti. Mylné je ale tvrzení, že těhotná žena nemusí nebo dokonce nesmí pás použít.

Důležité je rovněž správné nastavení hlavové opěrky, která by měla mít horní okraj kousek nad hlavou. Právě tak se dá při nárazu zmírnit riziko poškození páteře.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme