Královský průvod s korunovačními klenoty se vydal z Prahy na Karlštejn

Jako ve středověku si mohou připadat lidé v královském průvodu s korunovačními klenoty, který dopoledne vyrazil z Pražského hradu. Dvoudenní pochod směřuje do kaple Svatého Kříže na Karlštejně. Účastní se ho na 200 lidí ve středověkých kostýmech, někteří i na koních. Další se připojují postupně po cestě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Císař Karel IV. a jeho choť Eliška Pomořanská vyrazili v čele královského průvodu s korunovačními klenoty | Zdroj: ČTK

V půl desáté dopoledne před chrámem svatého Víta na Pražském hradě už čekaly na císaře Karla IV. stovky lidí Přišel s ním i arcibiskup Arnošt z Pardubic, Herold a celá družina.

„Jdeme Nerudovkou dolů na Malostranské náměstí a potom směr Smíchov a Chuchle. V Malé Chuchli máme zastavení, pak se pokračuje do Radotína, kde máme oběd a dále přes Černošice,“ popisuje trasu průvodu s klenoty jeden z organizátorů Tomáš Kočiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

S královským průvodem natáčela reportérka Lenka Jansová

Nocovat se bude v Dobřichovicích, odkud se v neděli dopoledne průvod vydá na Karlštejn.

Na karlštejnské louce u mostu pak bude dobový trh a atrakce. „Tam dorazíme kolem 15:30 a po programu, který proběhne na louce, včetně kratochvilného závodu Ženy na voze, vyrážíme směr hrad Karlštejn,“ přibližuje nedělní program Kočíš. Až na hrad průvod dorazí, budou mít herci v často nepohodlných kostýmech v nohách na 40 kilometrů.

Průvod navazuje na tradici, kterou založil Karel IV. Na Karlštejně uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské a vždy po Velikonocích je ukazoval v Praze věřícím. Pak se vezly zase zpátky.

Lenka Jansová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme