Kraslice počítaly s dotací a opravily náměstí. Peníze však stále nedostaly

Kraslice na Sokolovsku dokončily opravu centrálního náměstí, která se měla zaplatit z dotací. Peníze však stále nepřicházejí, a pokud nepřijdou vůbec, město nebude mít na jiné projekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kraslice počítaly s dotací z ROPu, opravily si proto centrální náměstí. Peníze však stále nepřicházejí. | Foto: město Kraslice

Renovace náměstí stála přes 10 milionů korun a trvala dva roky. Obyvatelé Kraslic díky ní získali odpočinkovou zónu.

Přestože to vzhled městského centra oživilo, názory místních lidí na novou podobu centra se různí. Někomu se nelíbí, jinému naopak vyhovuje.

Podle radnice ale náměstí rekonstrukci potřebovalo kvůli chybějícím místům k parkování i odpočinku. Dvojice fontán, která obyvatelům Kraslic poslouží zejména v horkých dnech, pak navíc přispěje k elegantnímu vzhledu náměstí, jak uvádí místostarosta Otakar Mika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kraslice patří mezi města a obce, kterým stále nepřišly peníze z ROPu. Jaký dopad to na vývoj Kraslic bude mít, zjišťovala redaktorka ČRo Andrea Štromajerová.mp3

Radost ale radnici kazí problém s Regionálním operačním programem Severozápad, se kterým se potýkají i jiná města a obce.

Kraslice využily možnosti dotace, protože jinak by na úpravu náměstí sháněly finance jen těžko. Peníze však do městské pokladny stále nepřicházejí a zatím není jasné, zda vůbec přijdou.

„To musíme zafinancovat sami. Jsou poškozeny další investice. Nevíme, co bude dál,“ dodává Mika. Kvůli chybějícím penězům si radnice vzala úvěr, který bude splácet několik let. Pozastavila navíc některé plány včetně rozšíření kanalizace a opravy poničených silnic.

Na nejdůležitější projekty potřebuje město zhruba 100 milionů korun. O další dotace ale po zkušenostech s ROPem žádat nechce. Mika označil dotace za „berličku, která není moc dobrá“.

Veškeré práce ve městě se nezastaví, některé projekty poběží dál. Jde ale o menší akce, které radnice může zaplatit ze svého rozpočtu.

Andrea Štomajerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme