Krásná na Chebsku se stala Vesnicí roku. Opravila i kritizovanou náves

Vesnicí roku 2015 je Krásná na Chebsku. Na druhém místě skončila obec Vysočina na Chrudimsku a třetí se umístil Černotín na Přerovsku. Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů jednotlivých krajských kol. Letošního 21. ročníku se zúčastnilo 210 obcí, což bylo o 96 méně než loni. Vůbec poprvé udělovanou cenu veřejnosti získaly s 19 500 hlasy Babice na Uherskohradišťsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnicí roku 2015 se stala obec Krásná na Chebsku. Na snímku je vidět zrekonstruovaná náves | Zdroj: ČTK

„Krásná je nejzápadnější obcí naší republiky. Je opravdu neuvěřitelné, jak se tam lidé vzájemně respektují, mají se rádi a předávají to dalším generacím. Obec vznikla teprve v roce 1990 a od té doby udělala obrovský pokrok. Mají vybudovanou veškerou infrastrukturu. Nejdůležitější jsou ale lidé, kteří jsou šťastní a hrdí,“ vysvětlil předseda hodnotící komise Vojtěch Zubíček – starosta Kateřinic na Vsetínsku, které zvítězily v loňském roce.

Cílem soutěže Vesnice roku je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 patří k vyhlašovatelům také ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se k nim připojilo i ministerstvo zemědělství.

Vyhlašování provázela bouřlivá atmosféra. Největší radost měli pochopitelně obyvatelé Krásné v čele se starostou Lubošem Pokorným.

Slavili nejen úspěch své obce, ale i vůbec první vítězství zástupce Karlovarského kraje v historii klání.

„Hrozná euforie, ještě tomu pořád nevěříme. Je to pro nás neskutečné ocenění, které jsme nečekali,“ svěřil se Pokorný.

Obec s asi 550 obyvateli se do Vesnice roku přihlásila poprvé v roce 2003. V minulých letech byla v krajském kole oceněna za společenský život, činnost mládeže, péči o zeleň i za spolupráci v zemědělství.

Letos získala nejprve krajský a dnes i celostátní titul Vesnice roku. Loni se podle Pokorného podařilo dokončit úpravy návsi, která byla komisí dříve vnímána negativně. Cena podle starosty patří všem obyvatelům. „Vládne u nás pospolitost, lidé drží při sobě,“ poznamenal Pokorný.

Jak obec využije dva miliony korun, které získá jako vítěz, zatím starosta netuší. Krásné podle něj schází byty pro seniory, má ale i řadu dalších námětů. „Myslím, že si s tím hravě poradíme,“ dodal Pokorný.

Dětský lanový park v Krásné na Chebsku | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme