Křesťanům začíná advent, doba přípravy na příchod Krista

Křesťané dnes na adventním věnci zapalují první svíčku, která symbolizuje jejich očekávání příchodu Krista. Stejně tak učiní i mnozí kněží s věnci před oltáři. Zápalkou dnes škrtá i Pavel Šenkyřík z brněnské farnosti u kostela sv. Augustina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské jezulátko

Pražské jezulátko | Foto: Klášter Pražského jezulát Klášter Pražského jezulátka

„Slovo advent je od slova adventus, což znamená příchod. Židé očekávali příchod Mesiáše, křesťané v Ježíši Nazaretském vidí svého očekávaného Mesiáše a nyní vlastně slovo advent - příchod - se spojuje s očekáváním příchodu dalšího Ježíše Krista na konci věků,“ říká Pavel Šenkyřík.

Doba adventní je pro křesťany tedy spojena s čekáním, vysvětluje brněnský farář. Čekání se promítá i do života nevěřících, a to v podobě nákupů a úklidu. Tím by se ale podle Šenkyříka křesťané neměli znepokojovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svém vnímání adventu si Pavel Šenkyřík z brněnské farnosti u kostela sv. Augustina povídal s redaktorkou Martinou Pelcovou

„Kristus se narodil v Betlémě a obraz Betléma je často znázorňován jako místo chudoby, místo, kam přichází lidé, kteří nemají nějakou výbavu, nejsou vzdělaní, nejsou připraveni na tu událost, a přesto je jim darován Spasitel. Takže náš život není jenom o tom, co člověk v životě zvládne, v jakém horizontu, ale jestli mu neutečou věci podstatné,“ pokračuje Šenkyřík.

Křesťané si dávají předsevzetí

Právě rozjímání nad tím, zda trávíme svůj život správným způsobem, by mělo být podstatou celého adventního období. Křesťané si při té příležitosti často na období do Vánoc volí nějaká předsevzetí - ať už to jsou to dobré skutky nebo třeba odepření si televize.

„Rodiny jsou více zaměřeny na to, aby se společně setkaly, pomodlily se u adventního věnce a třeba si vzájemně sdělovaly různé věci. Děti mají úkoly, které v adventní době plní, takže to může být inspirace. Myslím si, že také není špatné, když se člověk rozhodne, že si přečte nějakou knihu, která je dobrá, duchovní,“ radí duchovní.

Připomíná, že jádro Vánoc leží v nemateriálních hodnotách. „Myslím, že k Vánocům dárky patří, ale je třeba rozlišit, co máme dát ve správný čas a někdy spoustu dárků může tak nějak přikrýt věci, které jsme nedali a nedáváme. Je potřeba, abychom byli takoví kreativní v tom dávání se, nejen dávat něco, ale dávat sebe,“ uzavírá farář Šenkyřík.

První stopy adventu lze nalézt v křesťanské liturgii v 5. století. Advent dnešní podoby křesťané znají od století jedenáctého.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme