Křik, slzy a nakonec úleva. Verdikt o vystěhování ghetta v Přednádraží vůbec nepadl

Obyvatelé ostravského ghetta Přednádraží za sebou mají nervózní dopoledne. S napětím čekali na verdikt soudu o exekučním vystěhování. Jenže justice o tom oproti očekávání vůbec nejednala. Podle soudce totiž takový návrh z radnice vůbec nepřišel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti z lokality Přednádraží | Foto: Andrea Čánová

Na rozpáleném plácku mezi cihlovými domy v ostravském ghettu Přednádraží dopoledne stoupalo napětí. Lidé nevěděli, na čem jsou.

„Snažíme se udělat všechno proto, abychom nešli pryč. A pokud to tu budeme muset opustit, tak nevím. Asi si budu muset koupit stan a jít s dětmi stanovat,“ prohlašoval jeden z obyvatelů rozpadlých domů.

„Strašně to prožíváme, nespím, dělám si hlavu. Uvidíme, co bude dál,“ svěřila se Radiožurnálu paní Sylva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhrocenou situaci v ostravské ghettu Přednádraží dnes přímo na místě sledovali reportérky Andrea Čánová a Jana Jeckelová

Z justiční budovy pak zaznělo rozhodnutí, které nikdo nečekal. V celé kauze padla jen třicetitisícová pokuta pro vlastníka domu.

O žádném vystěhování lidí soud nerozhodoval. Úřad to prý ve svém návrhu totiž vůbec nežádal.

„Neřešíme tady lidi, řešíme pouze vyklizení ve vztahu k společnosti Domy Přednádraží. Jejich věci, které se tam mají nacházet,“ vysvětlil za ostravský okresní soud Alexandr Dadam.

Nicméně se zdá, že jeden papír čte jinak soudce a jinak ostravský úředník. Zatímco z justice jednoznačně zní, že o exekuční vystěhování nikdo nežádal, Jan Rusňák z radnice centrálního ostravského obvodu ve stejném dokumentu žádost o vystěhování obyvatel vidí.

„Vyklizením domů ve smyslu stavebního zákona je samozřejmě chápáno vyklizení především osob,“ říká.

Majitel domů v Přednádraží pokutu platit nechce. Proti rozhodnutí soudu se odvolá

Číst článek

Do celé věci se teď ještě vložil magistrát. Najednou tvrdí, že nefunkční kanalizaci podnikatel Roztočil nevlastní. Prý patří státu. Určit to bude muset soud.

Život v ghettu se mezitím vrací do normálu a na řadě jsou další opravy zničených budov. „Budeme se snažit pokračovat v opravách. Barák po baráku,“ uzavírá správce bytů Jan Bandy.

Andrea Čánová, Jana Jeckelová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme