Kriminalisté dopadli padělatele 200korunových bankovek i komplice, který za ně kupoval drogy

Krajští kriminalisté dopadli dvojici padělatelů. Oba muži falešnými dvousetkorunami platili hlavně za drogy. Dvaatřicet falešných bankovek následně dealeři nevědomky udali v hernách nebo trafikách na Frýdecko-Místecku, Ostravsku a Opavsku. Policisté jich ale zatím zachytili jen devětadvacet, a několik jich tak může být stále v oběhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalisté obvinili dva muže z Opavska – jeden vyráběl padělky 200korunových bankovek, druhý je pak uváděl do oběhu | Foto: Policie ČR

Paní Eva prodává v trafice v centru Ostravy. Denně jí projdou rukama desítky dvousetkorun. Na jejich podrobnější zkoumání ale často nemá čas. „Teď jsem se jenom podívala a sáhla jsem si na tu dvousetkorunu jenom na omak,“ říká trafikantka.

A právě na to spoléhají padělatelé, kteří nekvalitní bankovky posílají do oběhu. „Tyto bankovky udávají v přítmí různých barů a heren, kde je malé světlo a je tam docela velký provoz, takže kontrola ze strany obsluhujícího personálu je značně ztížena,“ potvrzuje šéf krajské hospodářské kriminálky Martin Válek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ mužů obviněných z padělání a pozměňování peněz přibližuje redaktor Stanislav Janalík

Na stopu dvojice padělatelů z Opavska nakonec policisty přivedly kamerové záznamy z heren a dealeři, od kterých podvodníci nakupovali drogy. Desátého dubna objevili v rodinném domě jejich malou amatérskou dílnu s počítačem, skenerem a tiskárnou.

„Dílna byla pořád v provozu, protože jsme zajistili na místě papíry, ze kterých byly bankovky vystřihávány. Výrobce byl obviněn, dále byla obviněna jedna osoba, která si vědomě objednala padělky,“ říká za hospodářskou kriminálku Jiří Jícha.

Jak ukázalo vyšetřování, výrobce s paděláním začal, aby napálil jiného narkomana. Když mu to prošlo, pokračoval v tom dál se svým známým.

„Mezi tu první pohnutku patřilo naštvat kamaráda – nechce mi vracet peníze, tak mu aspoň způsobím nějaký problém. Mezi druhé pohnutky patřilo – získáme si zboží, myšleno drogy, v podstatě zadarmo,“ vysvětluje vyšetřovatel Miroslav Novák. Oběma viníkům teď hrozí až osmileté vězení.

Stanislav Janalík, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme